Bez menu Start, za to po polsku. Taki był system operacyjny Microsoftu 25 lat temu

Mija właśnie ćwierć wieku od premiery systemu operacyjnego Windows 3.1. Produkt wchodzący na rynek w pierwszych dniach kwietnia 1992 roku wprowadził kilka funkcji, jakie do dziś uważa się za absolutny standard.

Uwzględniając sugestie użytkowników poprzedniej wersji (Windows 3.0) Microsoft wprowadził do Windows 3.1 ponad 1000 poprawek i usprawnień, które pozwoliły uczynić pracę z systemem łatwiejszą. Jedną z największych okazało się dodanie trybu drag-and-drop (przeciągnij i upuść), czyli wygodnej metody przenoszenia plików.

Kolejna nowość odnotowana w Windows 3.1 dotyczyła wsparcia czcionek w standardzie TrueType, co pozwoliło wykorzystać platformę systemową Microsoftu do pracy przy składzie tekstu. Zadebiutowała funkcja szybkiego formatowania dyskietek. Co warte odnotowania, to Windows 3.1 okazał się pierwszym systemem Microsoftu przetłumaczonym na język polski.

 

Wersja instalacyjna była dostępna do kupienia, zarówno na płycie CD, jak i sześciu dyskietkach 3,5 cala. Komputer na jakim chcieliśmy zainstalować Windows 3.1 musiał mieć procesor Intel 80286 oraz przynajmniej 1 MB pamięci RAM, co zaowocowało nieco większą stabilnością pracy w porównaniu do wersji 3.0.

Czytaj też: "Niebezpieczny" Windows XP wciąż ma spore udziały w rynku. Lider też niedługo straci wsparcie

W Windows 3.1 w trybie Enhanced 386 po raz pierwszy użycie kombinacji klawiszy CTRL + ALT + DEL pozwalało zamknąć dowolną aplikację, która przestała odpowiadać na polecenia użytkownika. Dotychczas takie działanie powodowało od razu ponowne uruchomienie systemu. Co ciekawe, ostatnią poprawkę dla systemu wydano jeszcze w 2006 roku.