Windows Vista przechodzi do historii. Od 11 kwietnia Microsoft przestaje wspierać system

Od wtorku 11 kwietnia Microsoft przestaje wydawać łatki bezpieczeństwa oraz inne aktualizacje dla systemu operacyjnego Windows Vista. Jeśli jeszcze z niego korzystacie, najwyższy czas przesiąść się na nowszą wersję.

Od premiery rynkowej Windows Vista minęło już ponad 10 lat. Następca popularnego Windows XP zadebiutował 30 stycznia 2007 roku i niestety dość szybko dorobił się miana jednej z najbardziej znienawidzonych odsłon systemu operacyjnego Microsoftu.

Użytkownicy skarżyli się między innymi na problemy z obniżoną wydajnością, wysokie wymagania sprzętowe oraz ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa.

Wsparcie podstawowe dla Windows Vista zakończono już w kwietniu 2012 roku. Przez ostatnie 5 lat system znajdował się w fazie wsparcia rozszerzonego, otrzymując wyłącznie krytyczne poprawki z zakresu bezpieczeństwa. Liczba użytkowników korzystających z tej wersji systemu operacyjnego Microsoftu nigdy nie należała do rekordowych. Większość zdecydowała się pozostać przy XP, a potem od razu przejść na Windows 7.

Z pewnością za pechową Vistą nie będziemy specjalnie tęsknić. O wiele trudniejsze zadanie czeka Microsoft w wypadku Windows 7, który nadal piastuje pierwsze miejsce na liście systemów operacyjnych wykorzystywanych na komputerach PC na całym świecie (ponad 49 proc udziałów w rynku). Póki co żadna inna wersja ‘okienek’, w tym Windows 10 o dwukrotnie mniejszym udziale, nie może się z nim równać.

Czytaj też: "Niebezpieczny" Windows XP wciąż ma spore udziały w rynku. Lider też niedługo straci wsparcie

Warto przypomnieć, że wtorek 11 kwietnia to również oficjalna data premiery najnowszej aktualizacji dla Windows 10 - Creators Update.

Zobacz wideo: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
Windows Vista przechodzi do historii. Od 11 kwietnia Microsoft przestaje wspierać system
Zaloguj się
 • matprot

  Oceniono 17 razy 17

  "o dwukrotnie mniejszym wskaźniku adopcji"

  :)))

  Nie byłem gotowy na taką lingwistyczną bazookę. (Chyba muszę zwiększyć mój wskaźnik akomodacji.)

 • 1234qwerty

  Oceniono 13 razy 7

  Parę lat pracowałem na Viscie i z początku było trochę kłopotów ale pozniej już było normalnie. W tamtym roku zmieniałem lapka z Win10 i niech go szlag trafi. Ergonomia do dupy coś się stale samoistnie zmienia jakieś dziwne komendy no szok.

 • drzejms-buond

  Oceniono 7 razy 5

  czekamy na koniec znienawidzonego Windows 10 !

 • bielik2

  Oceniono 6 razy 4

  Eeee, myślałem, że z "dziesiątki" zrezygnowali ;)

 • urwiss

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm, a już myślałem że M$ wycofał się z wciskania wszelkimi możliwymi dziurami spywara W10 :). Szkoda.

 • cyniczne_oko

  Oceniono 2 razy 2

  A już miałem nadzieję że zrezygnowali z tego syfu który na siłę wciskają wszystkim, "wspaniałego" Windowsa 10

 • jatonapisalem

  Oceniono 2 razy 2

  Ja miałem, ba mam cały czas Vistę w wersji ewidentnie wybrakowanej. Wybrakowanej, bo skoro on taki awaryjny, to z moim coś jest nie tak. Działa zupełnie normalnie. Od samego początku:)

 • pan-mario

  Oceniono 8 razy 2

  Najlepiej jak jakiś nieobeznany z tematem gość się wypowiada. Vista to piękny system. Na staruszkach lapkach faktycznie kulał. Ale teraz na nowych hula że hej. Tak naprawdę vista, win 7, 8, 10 to wciąż ten sam system. Różnią się tylko wyglądem. I czasem trzeba poszukać daną funkcję gdzieś indziej, tak dla zmyłki , że to inne systemy. Najładniejszy to vista. Najbardziej ergonomiczny to win 7 . Win 8 jest dla Azjatów bo mają kłopoty z pisaniem i korzystając z ekranów dotykowych często używają palca. Win 10 to najbrzydszy system ale łączy PC z tabletem. I fajnie. Tak to jest drodzy pismacy. Ale nie na wszystkim trzeba się znać a artykuł dla pieniędzy trzeba napisać. Mamy tak dla wytłumaczenia cztery auta. Blondynka powie, że są inne bo w różnych kolorach. Mechanik po otwarciu maski powie, że to takie same bo te same mają bebechy.

 • tiges_wiz

  Oceniono 6 razy 2

  windows 7 czyli lekko podpicowana vista (6.0 -> 6.1) z aeroglasem nowym i trochę zmienionym panelem powiadomień pliss. Podobnie z Win 8 "zrobiono" Win 10" i wszyscy hepi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX