Windows Vista przechodzi do historii. Od 11 kwietnia Microsoft przestaje wspierać system

Od wtorku 11 kwietnia Microsoft przestaje wydawać łatki bezpieczeństwa oraz inne aktualizacje dla systemu operacyjnego Windows Vista. Jeśli jeszcze z niego korzystacie, najwyższy czas przesiąść się na nowszą wersję.

Od premiery rynkowej Windows Vista minęło już ponad 10 lat. Następca popularnego Windows XP zadebiutował 30 stycznia 2007 roku i niestety dość szybko dorobił się miana jednej z najbardziej znienawidzonych odsłon systemu operacyjnego Microsoftu.

Użytkownicy skarżyli się między innymi na problemy z obniżoną wydajnością, wysokie wymagania sprzętowe oraz ograniczenia dotyczące bezpieczeństwa.

Wsparcie podstawowe dla Windows Vista zakończono już w kwietniu 2012 roku. Przez ostatnie 5 lat system znajdował się w fazie wsparcia rozszerzonego, otrzymując wyłącznie krytyczne poprawki z zakresu bezpieczeństwa. Liczba użytkowników korzystających z tej wersji systemu operacyjnego Microsoftu nigdy nie należała do rekordowych. Większość zdecydowała się pozostać przy XP, a potem od razu przejść na Windows 7.

Z pewnością za pechową Vistą nie będziemy specjalnie tęsknić. O wiele trudniejsze zadanie czeka Microsoft w wypadku Windows 7, który nadal piastuje pierwsze miejsce na liście systemów operacyjnych wykorzystywanych na komputerach PC na całym świecie (ponad 49 proc udziałów w rynku). Póki co żadna inna wersja ‘okienek’, w tym Windows 10 o dwukrotnie mniejszym udziale, nie może się z nim równać.

Czytaj też: "Niebezpieczny" Windows XP wciąż ma spore udziały w rynku. Lider też niedługo straci wsparcie

Warto przypomnieć, że wtorek 11 kwietnia to również oficjalna data premiery najnowszej aktualizacji dla Windows 10 - Creators Update.

Zobacz wideo: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: