Tworzyli Skype'a i Teslę, a dziś wspierają projekt luksusowego... prysznica

Niklas Zennstrom, założyciel i były prezes Skype'a wsparł finansowo projekt firmy Orbital Systems - oczyszczający brudną wodę prysznic, o nazwie OAS. Jednym z dyrektorów Orbitala jest także były wiceprezes Tesli ds. zaopatrzenia - Peter Carlsson.

Jak zapewnia producent, prysznice Orbital Systems oszczędzają do 90 proc. wody dzięki zamkniętemu obiegowi. Ich rozwój został wsparty inwestycjami o łącznej wartości 15 mln funtów (ok. 75 mln zł), w których swój udział miał m.in. współzałożyciel Skype'a Niklas Zennstrom.

Teraz odbywa się druga runda poszukiwania kapitału przez Orbital Systems, łącznie z pierwszą pula na rozwój projektu ma wynieść 25 mln funtów.

Technologia odzyskiwania wody pierwotnie tworzona była z myślą o marsjańskiej misji NASA. Teraz prysznice montowane są m.in. w siłowniach, jednostkach wojskowych, a także luksusowych hotelach.

Dyrektor firmy Mehrdad Mahdjoubi przekonuje, że nie ma sensu zużywać 150 litrów wody, kiedy na jeden prysznic można jej zużyć zaledwie 5 - oczyszczając i ponownie wykorzystując.

- Stworzyliśmy wspaniałą technologię na potrzeby projektu NASA, jednak ostatnie dwa lata pokazały nam, że na Ziemi działa ona tak samo dobrze, jak w kosmosie - komentuje. - W następnej fazie rozwoju chcemy wprowadzić prysznice Orbitala do każdego domu, w którym zwraca się uwagę na oszczędność wody, energii i pieniędzy.

Na razie kupno prysznica OAS to spory wydatek. Urządzenie kosztuje bowiem 3 599 dolarów (ok. 14,4 tys. zł). Według kalkulatora dostępnego na stronie internetowej producenta, przy cenie wody równej 4,60 zł za litr, cenie prądu równej 0,60 zł za kWh i trzech prysznicach dziennie trwających po 10 minut spodziewane oszczędności wynoszą jednak aż 1000 dolarów rocznie.

W Polsce propozycja może więc być interesująca np. dla obiektów publicznych, które przewidują większą liczbę biorących prysznic klientów. Przy 20 prysznicach dziennie oszczędności wzrastają już do 6,6 tys. dolarów rocznie.

Więcej o: