"Zostałeś usunięty ze znajomych na Facebooku!" - ta wiadomość to przekręt, nie otwieraj jej

Robert Kędzierski
W sieci pojawiła się nowa strona internetowa, która miałaby pozwalać na sprawdzenie, kto usunął nas ze znajomych na Facebooku. To przekręt.

Niebezpiecznik informuje o nowej kampanii wymierzonej przeciwko użytkownikom Facebooka. Na skrzynki mailowe polskich internautów trafiają wiadomości rzekomo pochodzące z największego serwisu społecznościowego świata. W e-mailu o temacie "Zostałeś usunięty ze znajomych" pojawia się budząca ciekawość informacja:

Skąd możemy mieć całkowitą pewność, że ktoś nas naprawdę lubi?
Udowodniono naukowo, że aż 16% naszych znajomych w rzeczywistości za nami nie przepada. Facebook posiada bardzo ciekawą opcje za pomocą której możesz sprawdzić, kto usunął Cię z grona znajomych!
Przekonaj się, kto z Twoich znajomych jest fałszywy!

Użytkownik zostaje przekierowany na specjalną stronę, dzięki której ma dowiedzieć się, kto usunął go ze znajomych.

Czytaj też: Co to jest darknet i dlaczego zabiera 96 procent internetu?

Ta strona ma sprawdzić kto usunął nas na FacebookuTa strona ma sprawdzić kto usunął nas na Facebooku Fot. za zgodą Niebezpiecznik.pl

Uruchomienie "aplikacji", wbrew komunikatowi, jest jednak fikcyjne. Twórcom strony chodzi wyłącznie o to, byśmy podali numer telefonu. Robiąc to bowiem zgadzamy się na udział... w konkursie. I ponosimy opłatę za SMS Premium. 

Ta strona ma sprawdzić kto usunął nas na FacebookuTa strona ma sprawdzić kto usunął nas na Facebooku Fot. za Niebezpiczenik.pl

Wkrótce koniec z naciąganiem na opłaty

Facebook nie umożliwia sprawdzenia, kto usunął nas ze znajomych. Strona, która oferuje tego typu usługę, jest kolejnym przekrętem, którego celem jest naciągnięcie użytkowników na opłaty za SMS. W reakcji na to zjawisko Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała zmiany w prawie telekomunikacyjnym.

W prawie telekomunikacyjnym będziemy wprowadzali bardzo przemyślane regulacje chroniące konsumentów przed naruszeniami z tytułu świadczenia usług SMS Premium. [...] Ten problem był przeze mnie regulowany w roku 2011 regulacją rynkową przy tak zwanym "stole bez kantów".  [...] Niestety w perspektywie czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, są nowe podmioty jej nie przestrzegają

- wyjaśniła minister podczas tegorocznej konferencji rządowej. 

Miejmy nadzieję, że zmiany w prawie nadejdą jak najszybciej. 

+++

Zobacz też: Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę

Więcej o: