Wielki eksperyment w Koszalinie, Łodzi i Ełku. Będą testować dowody osobiste w telefonach

Robert Kędzierski
Mieszkańcy trzech miast już maju będą mogli wziąć udział w pilotażowym projekcie Ministerstwa Cyfryzacji i wystąpić o cyfrowy dowód osobisty. Minister Streżyńska obiecuje, że to dopiero początek cyfrowej rewolucji.

Ministerstwo Cyfryzacji w maju rozpocznie pilotażowy program umożliwiający korzystanie z dokumentów w formie elektronicznej. Mieszkańcy Koszalina, Łodzi i Ełku będą mogli występować o "wyrobienie" dowodu osobistego, który będzie można okazać za pomocą telefonu. Z końcem czerwca usługa będzie dostępna w całej Polsce. 

Wirtualny dowód osobisty jest pierwszym krokiem w rewolucji obiecanej przez Annę Streżyńską, minister cyfryzacji. W ramach projektu mDokumenty będziemy mogli uzyskać dostęp przez telefon, smartfon lub tablet również do prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ma to być możliwe już w październiku. 

Smartfon ci niepotrzebny

Z dostępu do nowej platformy nie będą wykluczone osoby, które nie są fanami nowoczesnej technologii. Dokument będzie można bowiem okazać za pomocą dowolnego urządzenia z kartą SIM - ważne, żebyśmy mogli odczytać wiadomość SMS.

Czytaj też: Masz niepotrzebny smartfon? Jeśli go wyrzucisz to nie zaoszczędzisz 1400 zł. 

Potwierdzenie tożsamości sprowadza się bowiem do przekazania policjantowi czy urzędnikowi hasła jednorazowego przesłanego na numer zapisany w systemie. 

Dostęp do dokumentów za pomocą smartfonu będzie więc nieco mniej spektakularny, niż można by się spodziewać. Trudno ocenić, czy taki system cyfrowych dokumentów przyspieszy załatwienie spraw w urzędach. Z pewnością ułatwi życie tym, którzy na przykład zapomną portfela z dokumentami.