Od poniedziałku punkty karne sprawdzisz w internecie. Jest pewien haczyk

Robert Kędzierski
Od poniedziałku rusza nowa usługa, która umożliwi sprawdzenie kierowcom za za pośrednictwem internetu ile punktów karnych zgromadzili. Katalog usług dostępnych online jest już całkiem pokaźny. Łatwiej też z nich korzystać, bo od wczoraj profil zaufany można założyć z pomocą dowolnej placówki Poczty Polskiej.

Od poniedziałku 24 kwietnia rusza nowy projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Usługa „Sprawdź swoje punkty karne” zostanie udostępniona za pośrednictwem strony obywatel.gov.pl. Jest to specjalny serwis uruchomiony w 2015 roku, który umożliwia sprawdzenie np. statusu paszportu czy dowodu osobistego. Usług dostępnych na stronie jest kilkanaście. Pełni ona też rolę informacyjną - wyjaśnia różnego rodzaju procedury urzędowe. 

Usługi dostępne na stronie obywatel.gov.plUsługi dostępne na stronie obywatel.gov.pl obywatel.gov.pl

Kierowca będzie mógł upewnić się, czy grozi mu utrata prawa jazdy, sprawdzi też za jakie wykroczenia nałożono na niego punkty.

Przed wejściem na stronę wstąp do urzędu

Sprawdzenie liczby punktów karnych nie będzie możliwe bez posiadania tzw. profilu zaufanego. Warto go wyrobić, gdyż pozwala m.in. składać podania, skargi, wnosić opłaty. Utworzony profil musi być zweryfikowany w urzędzie  miasta lub gminy, starostwa, urzędzie skarbowym, oddziale ZUS lub banku (PKO, Inteligo, ING, Millenium). 

.. źródło: epuap.gov.pl

Wczoraj Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, poinformowała że profil zaufany założymy za pośrednictwem platformy Evelo. Tożsamość potwierdzimy  na dowolnej poczcie. To duży plus bo do wyboru jest 4,5tys. placówek - poinformował nas Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy  Envelo.

Limit punktów karnych wynosi 24 punkty dla kierowcy ze stażem większym niż rok i 20 punktów dla osoby posiadającej uprawnienia krócej. Przekroczenie limitu oznacza konieczność ponownego podejścia do egzaminu. Jeśli przekroczy go początkujący kierowca musi powtórzyć nie tylko egzamin ale i cały kurs prawa jazdy.

Katalog usług dostępnych online jest coraz bardziej pokaźny. Oprócz nowych usług władze wprowadzają też inne innowacje. Jedną z nich jest cyfrowy dowód osobisty, który ma być dostępny w Polsce już w czerwcu. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Od poniedziałku punkty karne sprawdzisz w internecie. Jest pewien haczyk
Zaloguj się
 • kot_kotando

  Oceniono 3 razy 3

  Co to za haczyk? Trzeba się wylegitymować zanim udostępnią nam dane o nas?

  To straszne. Jak tak dalej pójdzie, to niedługo jak będę chciał wziąć kredyt w banku, to zażądają ode mnie dowodu.

 • nepwk

  Oceniono 4 razy 2

  mbank jak zwykle 100 lat za murzynami ;]
  ikona mobilnosci hehe

 • boczny_obserwator

  Oceniono 6 razy 2

  Miałem profil zaufany. 16 kwietnia przysłali mi mail, że mam jeszcze 7 dni na przedłużenie ważności przez internet. Przy próbie przedłużenia okazało się, że nie tylko nie mam jeszcze 7 dni ale już minęło 7 dni od czasu jak mogłem przedłużyć (do 7 kwietnia). Nie odpowiedzieli jaki jest sens przysyłani maili przypominających po terminie.

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 2 razy 2

  no i gdzie ten haczyk, pismaku ?

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  robert haczyk kędzierski - i wszystko jasne...

 • kasiapanowie

  Oceniono 3 razy 1

  Haczyk jest to dane do Banku.

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe jaki "haczyk" ma na myśli autor. Ktoś w komentarzach wspomniał, że chodzić o profil zaufany.
  Jeżeli faktycznie pan redahtor Kędzierski profil zaufany nazywa haczykiem, to gratuluję poczucia humoru (bo nie napiszę przecież otwarcie, że głupoty).
  Profil zaufany potwierdza tożsamość i ma wielką zaletę, że jest bezpłatny. Korzystam z tej możliwości od ponad 4 lat.

 • anka.pano

  Oceniono 9 razy 1

  MBank oszuści - udostępniają usługę potwierdzenia profilu a w każdym oddziale kłamią że nie da się tego zrobić!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX