NASA: SpaceX może wysłać na Marsa dwa statki kosmiczne, na wypadek awarii jednego z nich

Kosmiczna spółka Elona Muska rzekomo rozważa wysłanie aż dwóch ciężkich lądowników Red Dragon na Marsa w 2020 roku. Poinformował o tym na konferencji szef działu Planetary Science w NASA, Jim Green. Oczywiście za dostarczenie ich na Czerwoną Planetę będą odpowiadać rakiety Falcon Heavy.

Wysłanie dwóch statków jest w tym wypadku wysoce uzasadnione. W razie nieudanego lądowania pierwszego z nich, drugi po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych poprawek podejmie ponowną próbę kontaktu z marsjańskim gruntem. A to zadanie wcale nie będzie należeć do najłatwiejszych.

Warto pamiętać, że Red Dragon będzie dotychczas najcięższym statkiem, jaki wyląduje na Czerwonej Planecie. Jego masa przekracza 6,5 tony. Do wyhamowania bezzałogowej kapsuły w rozrzedzonej i cienkiej atmosferze nie wystarczą zatem same spadochrony. Konieczne będzie użycie specjalnych rakiet, których działanie pozostaje nadal w sferze teoretycznych rozważań.

Propozycja użycia dwóch lądowników nie została jeszcze oficjalnie przedstawiona przez SpaceX. W rozmowie z serwisem Ars Technica rzecznik prasowy firmy, John Taylor, potwierdził jedynie, że faktycznie rozważana jest taka możliwość. Ostateczna decyzja w tej sprawie nadal jednak nie zapadła.

Czytaj też: Szerokopasmowy internet satelitarny dla każdego? Tylko jeden człowiek mógł się podjąć takiej misji

Oprócz ścisłej współpracy SpaceX oraz NASA, amerykańska agencja kosmiczna prowadzi równolegle własny program eksploracji Marsa, także zaplanowany na 2020 rok. Nie skupia się on jednak na kolonizacji Czerwonej Planety, a jedynie na badaniach pod kątem geologicznym.

Zobacz wideo | Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o: