Orange zaskoczył wszystkich. Operator znosi opłaty roamingowe w UE od 15 czerwca

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, której celem jest całkowite zniesienie opłat za roaming na terenie Wspólnoty, pomarańczowy operator jako pierwszy w Polsce decyduje się na taki krok. Co ciekawe, nowa oferta roamingowa obejmuje również klientów sieci Nju.

Nowe cenniki na połączenia, SMS-y, transfer danych i MMS-y w roamingu opublikowały już wcześniej sieci Play oraz T-Mobile. W obu przypadkach okazało się jednak, że operatorzy nie zdecydowali się na całkowite zniesienie opłat roamingowych, zatem o swobodnym korzystaniu z telefonu zagranicą, tak jak w kraju, mowy być raczej nie może.

Jak tłumaczył na swoim blogu rzecznik Play, Marcin Gruszka, przyjęte hurtowe stawki między operatorami sprawiają, że wprowadzenie nielimitowanych pakietów w roamingu w Polsce wiąże się z ogromnymi kosztami i jest skomplikowane. Stąd w Play zdecydowano się na obniżenie stawek, a darmowe będzie jedynie odbieranie połączeń przychodzących.

Nowy cennik opłat roamingowych Orange w UENowy cennik opłat roamingowych Orange w UE fot. Blog Orange

Tymczasem nowa oferta roamingowa Orange zakłada zniesienie dodatkowych opłat od dnia 15 czerwca (połączenia wykonane, połączenia odebrane, SMS-y, MMS-y oraz transmisja danych). Jedyne ograniczenie będzie dotyczyć przewagi czasu, przez jaki korzystamy z telefonu w Polsce i zagranicą, zgodnie z unijną zasadą Fair Use Policy.

Czytaj też: W czerwcu roaming przejdzie do historii. To nie znaczy, że nic nie zapłacisz za rozmowy i internet

Warto przypomnieć, że opłaty roamingowe za przekroczenie limitu transferu danych według nowych rozporządzeń UE będą dużo niższe i od 15 czerwca mają wynosić 7,70 euro za 1 GB. Również i one będą podlegać dalszej stopniowej redukcji. Do 2022 roku kwota ma zostać obniżona do 2,5 euro za 1 GB.

Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz [NEXT TIME]

Więcej o: