Nowe wersje najważniejszych systemów operacyjnych Apple zaprezentowane na konferencji WWDC 2017

Tegoroczna konferencja Apple dla deweloperów obfitowała w mnóstwo nowości z oprogramowania. Poznaliśmy nowe wersje najważniejszych systemów operacyjnych giganta z Cupertino.

iOS 11

Zgodnie z przewidywaniami Apple na WWDC 2017 zapowiedziało nowe wcielenie mobilnej platformy systemowej dla iPhone’a oraz iPada. Z najważniejszych nowości w iOS 11 to z pewnością całkowicie przebudowaną blokadę ekranu oraz centrum sterowania, teraz o wiele przyjemniejsze w obsłudze, wykorzystujące 3D Touch aby dostać się do funkcji położonych głębiej.

Nowe centrum sterowania w iOS 11Nowe centrum sterowania w iOS 11 fot. zrzuty ekranowe

Modernizacji poddano sekcję wiadomości. Komunikator Messages ma nieco przebudowaną szufladę z aplikacjami dla szybszego dostępu, a wszystkie wiadomości są automatycznie zapisywanie w usłudze iCloud i synchronizowane z innymi urządzeniami użytkownika. Miłym dodatkiem w funkcji Apple Pay są bezpośrednie płatności między użytkownikami, które można potwierdzać przez TouchID. Co ciekawe płatności można dokonywać bezpośrednio z poziomu Messages.

Płatności Apple Pay między użytkownikami w iOS 11Płatności Apple Pay między użytkownikami w iOS 11 fot. zrzuty ekranowe

Apple przy okazji iOS 11 stawia mocno na Siri oraz nauczanie maszynowe. Głos wirtualnego asystenta rozpoznaje teraz różne intonacje i sam potrafi coś powiedzieć w innym języku po zadaniu odpowiedniego pytania. Na razie funkcja tłumaczy wyłącznie z angielskiego na kilka innych języków.

Aplikacja Camera wprowadza nową metodę kompresji w miejsce H.264. Kodek HEVC oferuje dwukrotnie lepszą kompresję przy zachowaniu tej samej jakości obrazu. Dla zdjęć zastosowano również nowy algorytm kompresji o nazwie HEIF. Aplikacja Photos rozszerza  funkcję generowania wspomnień (Memories). Zmiany objęły również Live Photos. Można przycinać, edytować i wybierać dowolną klatkę z filmu, ustawiając ją jako główną grafikę dla podglądu. Z ciekawych nowości pojawił się filtr umożliwiający symulowanie długiego czasu ekspozycji zdjęcia i rozmywania ruchu.

Siri w iOS 11Siri w iOS 11 fot. zrzuty ekranowe

Użytkownicy aplikacji Maps otrzymali między innymi dokładne plany największych lotnisk na świecie, dokładniejszą nawigację z podziałem na pasy i limity prędkości, a także tryb Do Not Disturb While Driving, który wykryje rozpoczęcie jazdy samochodem i zasugeruje zablokowanie ekranu oraz powiadomień. Do tego jest w stanie wygenerować automatyczne odpowiedzi na przychodzące powiadomienia.

Nowy App Store w iOS 11Nowy App Store w iOS 11 fot. zrzuty ekranowe

Gruntownie odświeżono interfejs graficzny sklepu Apple Store, wprowadzając karty najważniejszych kategorii (Dziś, Gry, Aplikacje). Warto również wspomnieć, że wraz z iOS 11 Apple coraz odważniej wchodzi w rzeczywistość rozszerzoną (AR) i zachęca do tego samych deweloperów. System wbudowanych w iPhone’a sensorów, kamer i odpowiednio mocne podzespoły mają sobie z tym zadaniem poradzić bez większego trudu. Oczywiście, na efekt finalny przyjdzie nam jeszcze chwilę zaczekać. Aktualizacja do iOS 11 w wersji Developer Preview jest dostępna już dziś, natomiast finalna wersja pojawi się na jesień.

macOS High Sierra

Jak nietrudno się domyślać, w tym wypadku chodzi bardziej o odświeżenie, niż poważną aktualizację systemową. Warto wspomnieć, że po ponad 30 latach istnienia systemu plików HFS Apple decyduje się wprowadzić udoskonaloną wersję - APFS (Apple File System) do systemu mac OS. Możemy liczyć na wiele usprawnień, wśród których można wspomnieć o szybszym kopiowaniu i duplikacji plików. W zakresie wideo zdecydowano się na wsparcie nowszej technologii kompresji wideo - H.265.

Z najważniejszych nowości w aplikacjach warto wspomnieć o nowej wersji przeglądarki internetowej Safari, która zdaniem Apple pod kontrolą macOS High Sierra działa nawet 80 proc. szybciej od Google Chrome. Dosyć istotną nowością jest wprowadzenie funkcji blokady automatycznego odtwarzania filmów wideo na stronach internetowych.

Przebudowana aplikacja Photos w macOS High SierraPrzebudowana aplikacja Photos w macOS High Sierra fot. zrzuty ekranowe

Safari pod kontrolą macOS Sierra posiada również zaawansowane mechanizmy zapobiegające śledzeniu użytkownika. Rozwiązanie ma na celu ograniczenie informacji o naszych preferencjach i aktywności do absolutnego minimum. Zmiany objęły również aplikację pocztową Mail. Wyszukiwarka korzysta teraz z funkcji Spotlight, a w trybie pełnoekranowym działa również widok w trybie podzielonym. Dodatkowo wszystkie wiadomości zajmują teraz nawet 35 proc. mniej miejsca na twardym dysku.

Porównanie szybkości Safari i Google Chrome pod macOS High SierraPorównanie szybkości Safari i Google Chrome pod macOS High Sierra fot. zrzuty ekranowe

Kolejne nowości znajdziemy w aplikacji Photos, gdzie użytkownikom udostępniono nowe możliwości w zakresie porządkowania i edycji zdjęć. Pojawiły się między innymi znane z bardziej zaawansowanych edytorów krzywe oraz selektywne usuwanie kolorów ze zdjęcia. Darmowej aktualizacji macOS High Sierra możemy się spodziewać na jesień.

watchOS 4

Nowe wcielenie systemu operacyjnego dla smartwatchy Apple zyskało trzy nowe motywy - bazujący na Siri, dostosowujący się do pory dnia oraz aktywności użytkownika, kalejdoskop oraz zabawne animacje z bohaterami z kreskówki Toy Story. Przebudowano kilka aplikacji związanych z aktywnością fizyczną, między innymi Activity oraz Workout, czyniąc je bardziej spersonalizowanymi.

Nowe motywy w watchOS 4Nowe motywy w watchOS 4 fot. zrzuty ekranowe

Nowy interfejs graficzny aplikacji Workout pozwala na odbywanie kilku treningów w trakcie jednej sesji, a za sprawą technologii NFC możemy połączyć Apple Watch z kompatybilnym sprzętem na siłowni. Aplikacja Music startuje teraz wraz z treningiem.  

Darmowej aktualizacji do watchOS 4 posiadacze smartwatchy Apple Watch mogą spodziewać się już na jesień.

Więcej o: