Elon Musk: przy Tesli Model X popełniliśmy wiele błędów. Model Y ich nie powtórzy

Na spotkaniu z udziałowcami szef Tesli zdradził nieco więcej szczegółów odnośnie planowanego na 2019 roku nowego elektrycznego auta typu crossover. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, Model Y nie będzie oparty na płycie podłogowej modelu 3.

"Model X przypominał jajko Faberge" - przyznał na spotkaniu z udziałowcami Elon Musk. W tamtym okresie w firmie trudno było zapanować nad ekscytacją premierą pierwszego elektrycznego SUV-a. To zaowocowało wyprodukowaniem auta zbyt skomplikowanego, nadmiernie napakowanego opcjami, które już na starcie oferowało użytkownikom za dużo możliwości konfiguracyjnych.

Takie rozwiązanie wpływało zarówno na czas dostaw podzespołów, produkcji, koszt oraz czas dostaw do klientów.

"Takich błędów już nie popełnimy" - zapewnia szef Tesli. Przy okazji premiery Modelu 3 oraz Modelu Y możemy zatem liczyć na szybszy i prostszy proces dostaw części, produkcji, mniej opcji konfiguracyjnych w momencie premiery i ewentualnie dodatkowe wersje na późniejszym etapie.

Poniżej widać pierwsze zdjęcie z prezentacji Elona Muska odsłaniające rąbka tajemnicy odnośnie spodziewanego wyglądu Tesli Model Y.

Pierwsze zdjęcie Tesli Model YPierwsze zdjęcie Tesli Model Y fot. Tesla

Przy okazji crossovera Model Y zaplanowanego na przełom 2019 i 2020 roku szykują się spore zmiany. Jak tłumaczył Elon Musk auto powstanie na oddzielnej płycie podłogowej (nie jak sądzono wcześniej w oparciu o Model 3), z przebudowanym i uproszczonym systemem elektronicznym, a dodatkowo w osobnej fabryce.

Gigafactory 1 dostarczy jedynie akumulatory do Tesli Model Y. Obecnie finalizowane są plany trzech kolejnych fabryk, zaś docelowo Elon Musk wspomina o budowie 10 - 20 fabryk typu Gigafactory.

Czytaj też: Dowiedzieliśmy się jak szybka będzie elektryczna Tesla Model 3. Dorówna Ferrari i Porsche

Co ciekawe, szef Tesli przewiduje, że popyt na Model Y przewyższy nawet zainteresowanie bardziej kompaktowym Modelem 3. Biorąc pod uwagę popularność jaką cieszą się obecnie auta typu crossover jest to mocno prawdopodobne.