Haker udowodnił, że korzystanie z przestarzałego smartfonu to zły pomysł. Na tych urządzeniach mógłby zainstalować wszystko

Robert Kędzierski
Haker przejął domenę wykorzystywaną przez jedną z aplikacji preinstalowanych w starszych modelach smartfonów Samsunga. Twierdzi, że w ten sposób mógłby narazić miliony użytkowników na spore ryzyko. Samsung uważa, że ryzyka nie ma.

S-Sugest to aplikacja, którą Samsung instalował na swoich urządzeniach dość dawno, bo w roku 2014. Kilkanaście dni temu jeden z hakerów udowodnił, że chociaż Koreańczycy ją porzucili to można z jej użyciem przeprowadzić atak na starsze smartfony.

Problem polega na tym, że ssugest.com - domena powiązana z aplikacją - została przejęta. Samsung przestał bowiem płacić za jej rejestrację. João Gouveia, haker i ekspert od bezpieczeństwa, zarejestrował ją, by sprawdzić, czy umożliwi zdalne infekowanie smartfonów.

Mężczyzna twierdzi, że to możliwe. Gdyby ktoś miał złe intencje mógłby wykorzystać przejętą witrynę do rozsyłania np. aplikacji zarażonych wirusem lub przejmujących dane. Taki punkt widzenia potwierdził niezależny ekspert Ben Actis.

Nawalili

- podsumował zachowanie Samsunga cytowany przez Motherboard.

Czytaj też: Samsung Galaxy S8: oto nowy król smartfonów.

Aplikacja S-Sugest jest niebezpieczna, bo ma wysokie uprawnienia. Domyślnie służyła do polecania innych aplikacji i instalowania ich. Gdyby zatem domenę przejęli cyberprzestępcy, a nie haker "w białym kapeluszu" ok. 2,1 mln użytkowników mogłoby zostać narażonych na ryzyko infekcji.

Samsung twierdzi, że przejęcie kontroli nad domeną nie umożliwia instalowania aplikacji na smartfonach ofiar. Po raz kolejny okazało się jednak, że korzystanie z przestarzałych urządzeń może być ryzykowne. Czasami z zupełnie innych powodów, niż moglibyśmy sądzić.

Więcej o:
Komentarze (17)
Haker udowodnił, że korzystanie z przestarzałego smartfonu to zły pomysł. Na tych urządzeniach mógłby zainstalować wszystko
Zaloguj się
 • Mark M

  Oceniono 17 razy 5

  No ale specjalisci (bez grosza przy dooopie) na forum GW mowia ze smartphone z Biedry za 200 pln taki sam dobry jak najnowszy iPhone.

 • mille666

  0

  Tak, nie mam wyjścia: kupię ifona, skoro tak agora mówi, musi tak być...

 • nagel68

  0

  masz starszego smartfona to mozesz miec problema? a moze jednak biernik w obu przypadkach? smartfon, problem

 • pczar

  Oceniono 5 razy -1

  ... panie Kedzierski, czy powiesz pan: ... masz starszego "telefona"?
  Ucz sie pan jezyka polskiego bo na nauke nigdy nie jest za pozno.

 • joe_brody

  Oceniono 7 razy -1

  Przestarzały?!?!? Autorze, waż słowa. Od paru lat nic nowego w branży się nie pojawiło. Dlaczego więc 3-letni smartfon z wszelakimi wodotryskami, z wyświetlaczem AMOLED, którego osiągi są lata świetlne przed konkurencją, ma być przestarzały? Nawet Apple się złamał i kupił je od Samsunga do nowych iPhonów - ciekawe, jak fanboye Appla w rodzaju Marka M zniosą tę zniewagę, że muszą płacić krocie za logo z jabłuszkiem umieszczone na 'zwykłym' samsungowskim ekraniku...

 • pawel_vogel

  Oceniono 8 razy -2

  No to niech przejmą kontrolę nad tym moim smartfonem. Z kamerki zobaczą sufit, z mikrofonu usłyszą jak żona każe mi natychmiast wynieść śmieci, a z maili spam typu "enlarge penisz". brrr, już chciałbym być w skórze tych hakierów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX