Chińczycy budują samowystarczalne miasto, które będzie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza

Miasto ma pochłaniać dwutlenek węgla i wytwarzać tlen. Na dodatek nie będzie wymagać zewnętrznych źródeł energii. Oto Liuzhou Forest City, którego budowa rozpoczyna się właśnie w Chinach.

Forest City, czyli "leśne miasto" powstanie nad rzeką Liujiang w Liuzhou, w prowincji Guangxi, na południu kraju. Zostało zaprojektowane przez studio Stefano Boeri Architetti, które zajmuje się "ekologicznymi budowlami".

Miasto ma być niemal w całości pokryte zielenią, która rocznie pochłonie 10 tys. ton dwutlenku węgla, 57 ton zanieczyszczeń i wyprodukuje 900 ton czystego tlenu. 

Rośliny mają być spotykane niemal na każdym kroku. Na powierzchni 1,75 kilometra kwadratowego, które będzie zajmować miasto ma się ich znaleźć milion (100 różnych gatunków). W poprawie jakości powietrza ma pomóc także 40 tys. drzew.

Bogata flora ma doprowadzić do lokalnego obniżenia się średniej temperatury powietrza, poprawienia jego jakości i zmniejszenia hałasu w mieście.

Stefano Boeri Architetti Forest CityStefano Boeri Architetti Forest City fot. Stefano Boeri Architetti / materiały prasowe

Poza terenami mieszkalnymi w Forest City znajdą się dwie szkoły, szpital, strefy handlowe i przestrzenie rekreacyjne. Wybudowane zostanie także szybkie połączenie kolejowe z Liuzhou.

Oczywiście całe miasto będzie zasilane wyłącznie z odnawialnych źródeł energii, m.in. słonecznej i geotermicznej. Dzięki temu będzie także zupełnie samowystarczalne energetycznie.

W Forest City ma zamieszkać ponad 30 tys. osób już w 2020 roku. Projekt budowy ekologicznego miasta jest bardzo istotny dla chińskiego rządu. Miasto - jeśli faktycznie powstanie - stanie się przykładem dla tego typu projektów na całym świecie.

...

Więcej o:
Komentarze (7)
Chińczycy budują samowystarczalne miasto, które będzie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 4 razy 4

  Może doczekam gdy takie miasta będą codziennością .

 • jan12121

  0

  Najszybciej pójdzie wylanie betonu pod konstrukcje budowli. Chodowanie roślinek zejdzie na dalszy plan... No, ale może jednak nie?

 • jack_flash

  Oceniono 6 razy -2

  Parę tygodni temu gazeta zachwycała się szwajcarska maszyna do pochłaniania CO2. Zapytałem dlaczego po prostu nie sadzić drzew? Zaraz pojawił się cały zastęp ekologicznych guhru z bloku w Pułtusku z minusowaniem. Nic przeciwko Pułtuskowi.

 • krunghtep01

  Oceniono 9 razy -3

  To doskonaly projekt,jesli zrealizuja nastepnych kilkadziesiat to przyczyni sie do rewolucji przestrzeni miejskich.Wierze ze im sie uda bo latam regularnie do chin od ok. trzynastu lat i jestem swiadkiem olbrzymiego postepu.Dam przyklad-jak bylem pierwszy raz w Szanghaju byly ukonczone dwie linie metra ,jak bylem w tym roku bylo juz ich kilkanascie.Oczywiscie postep niejednakowo widac w calych Chinach ale siec szybkich kolei,ktora oplotla juz caly kraj zbudowali w tempie ekspresowym.Placenie telefonem w sklepie to juz przynajmniej wsrod ludzi mlodych norma a u nas to raczej przyszlosc.itp.itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX