Nokia i Xiaomi łączą siły. Firmy będą współpracować przy tworzeniu przełomowych technologii

Robert Kędzierski
Nokia i Xiaomi rozpoczynają wspólne prace nad przełomowymi dla rozwoju smartfonów technologiami.

Fińska Nokia zawarła porozumienie z Xiaomi, chińskim producentem elektroniki, w tym smartfonów. Oficjalnie ogłoszona współpraca ma prowadzić do rozwoju nowych technologii wykorzystywanych w smartfonach. Oznacza to, że wschodząca azjatycka gwiazda smarfonów, powołana do życia w roku 2010, zyska dostęp do licznych patentów, których wciąż właścicielem jest Nokia.

Czytaj też: Xiaomi wchodzi do Polski? Nie tak to sobie wyobrażaliśmy...

Jak wyjaśnia Nokia na swoich stronach firmy będą przede wszystkim pracować nad technologią, która umożliwi efektywne przesyłanie danych i obniży zużycie energii. Współpraca ma też objąć rozwiązania dla centrów danych, przede wszystkim poprzez wykorzystanie nowego procesora sieciowego FP4.

Firmy twierdzą też, że razem będą rozwijać rozwiązania ułatwiające korzystanie z rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Elementem współpracy będzie też internet rzeczy.

Microsoft nie przejął wszystkiego

W 2013 roku Microsoft ogłosił przejęcie części Nokii za 7,17 miliarda dolarów. Gigant z USA przejął dział, który  buduje i produkuje telefony - zarówno te z Windows Phone, jak i tanie feature phone'y. 

5 mld dolarów zapłacono za "mobilną" część Nokii, 2,17 mld za patenty należące do firmy. Do nowego pracodawcy przeszło 30 tys. pracowników. Porozumienie zakładało, że Nokia będzie mogła używać swojego logo i marki na smartfonach dopiero po kilku latach. Fiński gigant powrócił na rynek za sprawą powołanej do życia spółki HMD Global.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: