Magiczna moc iPhone'a 8. Apple może być warte nawet bilion dolarów. To będzie rekord świata

Apple ma szansę stać się pierwszą na świecie firmą o wartości rynkowej na poziomie biliona dolarów. Wszystko za sprawą długo oczekiwanego iPhone'a 8. Przynajmniej takiego zdania są niektórzy analitycy.

Obecna wycena rynkowa Apple plasuje producenta w ścisłej światowej czołówce. Między innymi za sprawą sukcesu smartfonów z systemem iOS koncern z Cupertino jest wart ponad 750 mld dolarów. Tymczasem jak twierdzą niektórzy analitycy sukces iPhone’a 8 może spowodować, że wartość firmy podskoczy przekraczając magiczną barierę biliona dolarów. W taki scenariusz wierzy Brian White, analityk firmy Drexel Hamilton.

Przez ostatnie kilka miesięcy notowania Apple systematycznie zyskują na wartości. Jednak zdaniem White’a akcje spółki są nadal mocno niedowartościowane. Obecny wskaźnik P/E (cena jednej akcji/zysk netto na jedną akcję - wskaźnik określa ile razy wartość giełdowa spółki przewyższa wartość wypracowanego w ciągu roku zysku) przy cenie na giełdzie prawie 145 dol. za akcję, wynosi zaledwie 17. Dla porównania inni giganci technologiczni (Google i Microsoft) mogą się pochwalić co najmniej dwukrotnie wyższym P/E - ok. 31. Z kolei w przypadku Amazona ten wskaźnik wynosi aż 186.

W związki z premierą iPhone’a 8 analityk firmy Drexel Hamilton prognozuje, że cena akcji Apple w ciągu następnych 12 miesięcy wzrośnie do 202 dol. za akcję i tym samym podbije wskaźnik P/E do poziomów tuzów branży. W ten sposób jego kapitalizacja rynkowa osiągnie barierę biliona dolarów.

Czytaj też: Apple pokaże aż TRZY nowe iPhone'y. Wszystko, co wiemy o nadchodzących smartfonach

Skąd tak odważna hipoteza? White odwołuje się do analogicznej sytuacji niskiej wyceny spółki z 2013 roku, po której nastąpił wzrost aż do 2015 roku. Słabsza forma Apple w maju ubiegłego roku sugerować ma podobny scenariusz. Oczekiwania w stosunku do iPhone’a 8 są ogromne i mogą być związane ze znaczącymi zmianami w konstrukcji urządzenia. Wszystko stanie się jasne już na początku września.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (12)
Magiczna moc iPhone'a 8. Apple może być warte nawet bilion dolarów. To będzie rekord świata
Zaloguj się
 • milton47

  0

  Kilka lat temu pewien pan mówił że GAZPROM będzie pierwszą spółką o wartości ponad bilion dolarów i CO i NIC

 • grosz-ek

  Oceniono 2 razy 0

  To nie Apple tak zyskuje, tylko dolar traci na wartości.

 • phugoid

  Oceniono 2 razy 0

  otrzezwienie kiedys przyjdzie... szybciej niz nam sie wydaje

 • Oceniono 7 razy -1

  Chłopcy nic się po 2007 nie nauczyli, jak poprzednio po 2000. To wszystko bania na giełdzie, bania pryśnie i ludzie zostaną bez emerytur. Zawsze tak jest. Zastanawia tylko, jak to się dzieje, ze Amerykanie nadal wierzą w ten chory system. Osobną sprawą jest religijny stosunek użytkowników do firmy. To też możliwe tylko w Ameryce. W tej gdzie prezydentem jest Donald Trump. Wszystko składa się zaś w jedną całość. Wyhodowali idealne radzieckie społeczeństwo, które uwierzy we wszystko.

 • cezar85

  Oceniono 6 razy -2

  kościół katolicki ltd jest warty razy razy tyle

 • pxyz

  Oceniono 7 razy -3

  nie jest warta, tylko taka jest wycena rynkowa...
  kuźwa "mocne niedowartościowanie spółek" ? serio? już tak sztucznie musi się wzajemnie giełda naganiać? jak to pizdnie z hukiem to tylko będę stał i się śmiał. głośno!

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy -4

  Kupujcie, taniej nie będzie, kto nie kupił, przegrał życie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX