Robot strażnik miał patrolować centrum handlowe. Skończył w fontannie. To nie pierwsza wpadka producenta

Na razie nie musimy się obawiać, że maszyny przejmą kontrolę nad światem. Póki co mają problemy z przejęciem kontroli nad sobą, czego dobitnym przykładem jest smutny koniec robota patrolującego jedno z amerykańskich centrów handlowych.

Roboty K5 firmy Knightscope od pewnego czasu patrolują ulice amerykańskich miast, centra handlowe oraz kampusy. Mierzące 1,5 metra maszyny ważą niemal 150 kilogramów, a ich celem jest monitorowanie otoczenia oraz przesyłanie do centrali informacji o potencjalnych zagrożeniach. Okazuje się, że same potrafią również stworzyć zagrożenie dla otoczenia.

Rok temu pisaliśmy o incydencie, jaki miał miejsce w jednym z centrów handlowych w Palo Alto, gdzie K5 potrącił 16-miesięczne dziecko, przejeżdżając mu po nodze. Wtedy producent tłumaczył, że do wypadku doszło w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, bowiem sensory robota zauważyły malca, a K5 próbował go ominąć.

 

Tym razem robot strażnik wyrządził krzywdę sam sobie, wpadając do fontanny podczas patrolowania kompleksu handlowo - biurowego Georgetown Harbour w Waszyngtonie. Ze względu na swoją konstrukcję maszyna nie była w stanie samodzielnie wydostać się z tarapatów. Z odsieczą musieli pośpieszyć pracownicy.

Czytaj też: Roboty zabiorą nam pracę? Wizja rodem z filmów sci-fi staje się rzeczywistością [WHAT'S NEXT]

Trudno powiedzieć, czy K5 postanowił zakończyć patrolowanie z własnej inicjatywy. Jedno jest pewne. Czynnik ludzki wykazał się zerową empatią dla cierpiącej maszyny, celnie punktując niedoskonałość technologii, która pewnego dnia miałaby teoretycznie zapanować nad światem.

Gdyby to jeszcze był ten sam egzemplarz, można by pomyśleć, że miał wyrzuty sumienia w związku z wcześniejszym potrąceniem dziecka...

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o:
Komentarze (18)
Robot strażnik miał patrolować centrum handlowe. Skończył w fontannie. To nie pierwsza wpadka producenta
Zaloguj się
 • Fajfus Fujara

  Oceniono 9 razy 5

  Za to Rosjanie maja robota-żolnierza niezawodny: strzyże, goli, piedoli, krawaty wiąże i usuwa ciążę.

 • ja5569

  Oceniono 3 razy 3

  Miejmy nadzieje, ze robot nie doswiadczy zalamania nerwowego.

 • truten.zenobi

  0

  to ten sam robot co rozjechał dziecko?

 • nepwk

  0

  może chciał zobaczyć jak to jest być torpedą

 • zdzisiek_2

  0

  Praca nudna i postanowił skończyć z sobą.

 • itsgettingcolder

  0

  Może postanowił popełnić samobójstwo?

 • ksobier

  0

  Lubie wyborcza bo zawsze mozna przeczytac informacje sprzed kilku dni. Moja rutyna jest taka: najpierw czytam wiadomosci na anglojezycznych stronach, po kilku dniach te same wiadomosci po polsku na GW, a jak chce jeszcze raz przeczytac to zawsze moge liczyc na to, ze onet poda 'njusy' po kilku kolejnych dniach.

 • dupajasi0

  Oceniono 2 razy 0

  Wakacje som. Widać robocikowi było za ciepło i zachciało mu się kąpieli. ;-)

 • jan.janowicz65

  0

  Robot też człowiek, popływać mu się zachciało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX