Jeśli iPhone 8 okaże się niewypałem, Apple może stracić pozycję drugiego producenta smartfonów na świecie

Ostatni raport analityków z Canalys nie pozostawia wątpliwości co do rosnącej pozycji rynkowej największych chińskich producentów smartfonów - Huawei, Oppo i Xiaomi. Pierwszy nich może wkrótce zagrozić Apple. Takiej dynamiki wzrostu nie ma nawet Samsung.

Kwartalne wyniki dostaw największych producentów smartfonów mówią same za siebie. Według najnowszych danych Canalys, po drugim kwartale 2017 roku Apple oraz Huawei dzieli ‘zaledwie’ 3 mln egzemplarzy. Wzrost o 20 proc. w ciągu roku zanotowany przez Huawei robi ogromne wrażenie.

To i tak nic w porównaniu z gigantyczną dynamiką wzrostu zanotowaną przez Xiaomi oraz Oppo (odpowiednio 52 oraz 44 proc. rok do roku).

Wyniki dostaw smartfonów w drugim kwartale 2017 rokuWyniki dostaw smartfonów w drugim kwartale 2017 roku fot. Canalys

Oczy wszystkich zwracają się w tym momencie w stronę Apple, wyczekując z niecierpliwością wrześniowej premiery iPhone’a 8. To wydarzenie może przesądzić o tym, czy koncernowi z Cupertino uda się utrzymać drugą pozycję. Sytuację przedstawioną przez Canalys zdają się potwierdzać ostatnie dane Strategy Analytics.

W obu raportach wskazuje się na globalny kilkuprocentowy wzrost dostaw smartfonów w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku (od 4 do 5,5 proc.).

Czytaj też: Wyniki finansowe Huawei za pierwsze półrocze. Producent szturmem zdobywa serca Polaków

Tutaj pojawia się również sugestia, że winnego aktualnej stagnacji Apple należy szukać w spadku zainteresowania dotychczasowymi modelami iPhone’a w Chinach. Tak czy siak, pierwszych efektów wrześniowej premiery będziemy wypatrywać dopiero pod koniec roku, zatem w okresie świątecznego szału zakupowego.

Dobre wideo nagrasz nie tylko w dzień

Więcej o: