Zaskakujące dane. W naszej części Europy Huawei sprzedaje już więcej smartfonów niż Apple

Rynkiem smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej bezdyskusyjnie rządzi Samsung. Dalej jest jednak znacznie ciekawiej, bo Apple spada z drugiego miejsca, a udziały swoje powiększają chińskie firmy.

Niedawno informowaliśmy o najnowszych wynikach dostaw największych producentów smartfonów. Niezmiennie największym producentem smartfonów na świecie pozostaje Samsung.

Daleko za nim jest z kolei Apple, któremu powoli po piętach depcze Huawei. Gdyby premiera nowego iPhone'a okazała się niewypałem, być może pałeczkę drugiego największego producenta przejęliby Chińczycy.

Tym razem firma analityczna Canalys zbadała udziały poszczególnych producentów smartfonów na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Dane różnią się więc od tych światowych. Dla mieszkańców naszego regionu są dość ciekawe, tym bardziej, że właśnie nastąpiła zmiana na podium.

Miano największego producenta oczywiście ciągle dzierży Samsung. Na dodatek ma bardzo dużą przewagę nad kolejnymi firmami i nic nie wskazuje na to, by ktokolwiek był w stanie mu zagrozić.

W drugim kwartale 2017 roku dostarczył aż 4,9 mln urządzeń. To pozwoliło zbudować Koreańczykom 32 procentowy udział w tym regionie. Imponujący jest także wzrost jaki zanotowali - rok do roku dostawy smartfonów zwiększyły się bowiem o 14 proc.

Udziały producentów smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej w Q2 2017Udziały producentów smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej w Q2 2017 fot. Canalys

Daleko za Samsungiem toczy się zacięta walka między Apple i Huawei. Jeszcze w czwartym kwartale minionego roku Chińczycy byli górą. Trzy miesiące później amerykański producent odrobił jednak straty wyprzedzając konkurenta.

W minionym kwartale Huawei zanotował jednak niewielki wzrost, co pozwoliło wyprzedzić producenta iPhone'ów. Udziały obu firm dzieli teraz zaledwie 1 punkt procentowy (odpowiednio 12 i 11 proc.).

Huawei dostarczył w tym okresie 1,8 mln smartfonów pokonując Apple o niespełna 50 tys. sztuk. Siłą pierwszej z firm są tańsze telefony z niższej i średniej półki, a P10 Lite został najlepiej sprzedającym się smartfonem od Huawei w regionie.

Udziały producentów smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej w Q2 2017Udziały producentów smartfonów w Europie Środkowo-Wschodniej w Q2 2017 fot. Canalys

Na kolejnych miejscach rankingu jest równie ciekawie. Xiaomi własnie wdarło się do pierwszej piątki wskakując od razu na czwarte miejsce. Wynik 7 proc. jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że firma działa w regionie dopiero od ponad roku.

W drugim kwartale Xiaomi dostarczyło w Europie Środkowo-Wschodniej 1,1 mln smartfonów. W tej części Starego Kontynentu klienci szczególnie zwracają uwagę na cenę, dlatego najlepiej sprzedającym się smartfonem firmy był tani model Redmi 4A (350 tys. sztuk).

Na piątym miejscu z udziałem równym 5 proc. uplasował się z kolei kolejny chiński producent - Lenovo, który odpowiedzialny jest za smartfony z serii Moto.

Od kwietnia do czerwca wszyscy producenci dostarczyli w Europie Środkowo-Wschodniej łącznie 15,6 mln smartfonów.

...

Dobre wideo nagrasz nie tylko w dzień

Więcej o: