Microsoft kaja się i składa obietnicę. Gigant nie będzie już nas zmuszać do aktualizacji Windowsa

Daniel Maikowski
Koniec ze zmuszaniem do przesiadki na nowego Windowsa. Microsoft obiecał właśnie, że wpadka sprzed dwóch lat już się nie powtórzy.

Windows 10 jest bez wątpienia jednym z najlepszych systemów operacyjnych w historii Microsoftu. Jego początki nie były jednak łatwe. Pod koniec 2015 r. firma z Redmond musiała zmierzyć się z falą krytyki ze strony wielu niezadowolonych klientów.

Powód? Microsoft tak bardzo chciał zachęcić użytkowników poprzednich wersji systemu do darmowej przesiadki na "dziesiątkę", że bez ich wiedzy i zgody ściągał na dysk ich komputerów ważący klika gigabajtów pakiet instalacyjny z plikami systemu.

Gigant tłumaczył się później, że do wpadki doszło przez pomyłkę, a pliki Windowsa 10 nie miały być w założeniu pobierane automatycznie. Mleko jednak się rozlało.

Niektórzy użytkownicy poprzestali jedynie na krytycznych komentarzach w sieci, a inni wzięli sprawy w swoje ręce. Grupa niemieckich konsumentów postanowiła wytoczyć Microsoftowi proces, argumentując, że działania amerykańskiej firmy były bezprawne.

Koniec z przymusowymi aktualizacjami

Jednym z pierwszych rezultatów sporu pomiędzy Microsoftem i konsumentami jest oświadczenie, które zostało właśnie opublikowane przez niemiecki oddział firmy.

Microsoft obiecuje w nim, że "nie będzie pobierał plików instalacyjnych dla nowych systemów operacyjnych na twarde dyski użytkowników systemu bez ich zgody.

Ta obietnica jest godna pochwały, ale mam z nią problem. Microsoft już w chwili premiery "10" obiecał, że będzie to ostatni system z rodziny Windows. Wynika to z faktu, że firma z Redmond chce w przyszłości oferować swojego OS-a w systemie subskrypcyjnym. Windows 10 jest i będzie wciąż aktualizowany, ale te aktualizacje - nawet najbardziej istotne - nie będą już określane mianem nowego systemu.

Teoretycznie więc - mimo swojej obietnicy - Microsoft wciąż będzie mógł pobierać na nasze dyski ważące kilka gigabajtów paczki plików z aktualizacjami. Oby tego nie robił.

Więcej o:
Komentarze (33)
Microsoft nie będzie zmuszać do aktualizacji Windowsa
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 14 razy 10

  A w międzyczasie łatkami tak zmienia system, że nie będzie działał z wieloma urządzeniami. Od kwietnia 2017 zmiany w łatkach spowodowały, że przestał widzieć urządzenia GPS Beckera - jako dyski twarde na które program Beckera przesyła aktualizacje przez USB. Teraz MS sugeruje, żeby zaktualizować urządzenia Beckera ale ... robi się to przez USB, co nie jest możliwe, bo urządzenia USB nie widzi... W Beckerze nie widzę możliwości, żeby robić to przez włożenie SD do kompa, bo GPS tak nie jest skonfigurowany. Z iloma urządzeniami będzie podobny problem, bo MS zacznie zmieniać 10 w zupełnie inny system - ewolucyjnie?

 • dupajasi0

  Oceniono 7 razy 7

  Czas najwyższy bo regularnie musiałem pliki instalacyjne Windows 10 kasować z twardziela systemu... Windows Server 2008. Widać kogoś w MS trochę poniosło z rozsyłaniem aktualizacji. A zamiast tego MS mógłby naprawić wyszukiwanie w ich nowym fikuśnym systemie bo teraz Windows 10 nie umie znaleźć plików po nazwie jeśli wyszukiwany ciąg znaków pliku jest za znakiem - w nazwie pliku. Wtedy W10 daje info, że nic nie znalazł a taki prehistoryczny Windows 7 z takim wyszukiwaniem nie ma żadnych problemów. ;-)

 • de Mnm

  Oceniono 7 razy 3

  10, najlepszy system? Porabało? Jezeli już to jest to 7. 10 to syf już tak połatany, ze chyba oni sami juz pogubili sie w ilości poprawek, nie mówiac o totalnej inwigilacji microsoftu, google i reszcie gó...anych firm,

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  odechciało mi się czytac po pierwszym zdaniu

  Windows 10 jest bez wątpienia jednym z najlepszych systemów operacyjnych w historii Microsoftu...

 • wojteczek.1

  Oceniono 5 razy 3

  Danielu kochany, sam jesteś najlepszym systemem/trojanem.

 • mille666

  Oceniono 2 razy 2

  "Windows 10 jest bez wątpienia jednym z najlepszych systemów operacyjnych w historii"

  dalej nie ma sensu czytać te reklamy

 • kniazwitold

  Oceniono 4 razy 2

  Dziękuje za to małomiękkie gawno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX