Google zmienia YouTube. Będziesz je obsługiwał gestami

Robert Kędzierski
Google zapowiada szereg zmian na YouTube. Oprócz odświeżonego logotypu pojawią się w nim nowe funkcje.

Google wprowadza kilka zmian do jednego ze swoich najważniejszych serwisów. YouTube zmieni się zarówno dla korzystających z niego z komputera stacjonarnego jak i poprzez aplikację. I właśnie ten drugi Aspekt gigant internetu podkreśla najbardziej.

Zmiana szaty graficznej. Oprócz odświeżonego logotypu w YouTube pojawi się też nowa kolorystyka i układ zakładek związany z Material Design. 

embed

Te zostały przeniesione na dół, by łatwiej było do nich sięgnąć kciukiem. W Bibliotece pojawiają się nowe zakładki umożliwiające jeszcze wygodniejsze przeglądanie ulubionych nagrań. 

Obsługa gestami. YouTube będzie rozpoznawać ich więcej. Od kilku miesięcy dostępne jest przewija odtwarzanego film o 10 sekund poprzez podwójne uderzenie w lewą lub prawą część ekranu.

embed

Teraz dostępne ma być przechodzenie do poszczególnych nagrań poprzez przesuwanie palcem w lewo lub prawo - tak jakbyśmy przewijali zdjęcia w galerii. 

Przyspieszaj lub spowalniaj. Funkcja znana użytkownikom stacjonarnym trafia na smartfony

embed

Lepsze dopasowanie. Aplikacja ma automatycznie rozpoznawać format nagrania: pionowy, poziomy lub kwadratowy. Dzięki temu automatycznie dostosuje się do tego, co wyświetla - użytkownik nie będzie zmuszony do ręcznej zmiany. Nowy sposób wyświetlania ma też w lepszym stopniu wypełniać ekran - tak, by było na nim jak najmniej czarnych ramek. 

Czytaj też: Facebook obiecuje, że to co właśnie pokazał będzie konkurentem YouTube. 

Łatwiejsze wyszukiwanie. Nową funkcją mobilnego YouTube ma być łatwiejsze wyszukiwanie nagrań podczas ich odtwarzania w trybie pełnoekranowym. 

Decyzja Google jest dowodem na to, że wideo coraz częściej oglądamy za pomocą smartfonów. Ułatwione przewijanie i wyszukiwanie nagrań oraz znacznie lepsze dopasowanie do ekranu z pewnością jest zmianą, która podniesie komfort korzystania z usługi. 

***

Więcej o: