Doczekamy się SMS-owego ostrzegania przed nawałnicami? Łowcy Burz chcą pomóc ministerstwu

Łowcy burz są zgodni - potrzebny jest bardziej skuteczny system ostrzegania przed nawałnicami. Jak na razie są jedynie aplikacje, ale Skywarn Polska chce pomóc w budowie rządowego systemu ostrzeżeń SMS.

Ostatnie wydarzenia w kraju nie pozostawiają wątpliwości, burze są poważnym zagrożeniem i potrzebny jest odpowiedni system powiadamiania obywateli. Na smartfony można co prawda ściągnąć aplikacje ostrzegające przed nawałnicami, jednak ich zasięg wciąż jest niewielki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oferuje Regionalny System Ostrzegania (RSO) w formie aplikacji na Androida, iOS i Windows Phone. Wystarczy wyrazić zgodę na śledzenie lokalizacji i program dostarcza powiadomienia o zagrożeniach. 

Aplikacja RSOAplikacja RSO fot. screen własny

Problem w tym, że niewiele osób zdecydowało się na instalację RSO na swoim smartfonie, nie każdy ma też odpowiednie urządzenie do obsługi programu. W przypadku wersji na Androida pobrano aplikację tylko ponad 100 tys. razy.

Stowarzyszenie Skywarn Polska również śledzi anomalie pogodowe i udostępnia ostrzeżenia na stronie Polscy Łowcy Burz, a od niedawna także w aplikacji "Ostrzegator".

Tutaj także śledzona jest lokalizacja telefonu, jednak - w przeciwieństwie do aplikacji RSO - dodać można także inne miejsca istotne dla użytkownika.

Aplikacja OstrzegatorAplikacja Ostrzegator fot. screen własny

Piotr Szuster ze Skywarn Polska w rozmowie z Gazetą Krakowską nie ma wątpliwości, że potrzebny jest bardziej skuteczny i precyzyjny system ostrzegania.

Skuteczne SMS-y i jedno 'ale"

Najłatwiej i najskuteczniej można dotrzeć do obywateli przez wiadomości SMS. Jeszcze dwa lata temu został podpisany list intencjonalny w tej sprawie z operatorami sieci komórkowych. Ostrzeżeń nie ma jednak do tej pory.

Aby powiadomienia trafiały tylko do mieszkańców zagrożonych rejonów, potrzebne są bowiem zmiany prawne umożliwiające zbieranie danych lokalizacyjnych telefonów.

Niedługo po sierpniowych nawałnicach MSWiA zapowiedziało wreszcie prace nad systemem powiadomień SMS. Nie wiadomo jednak kiedy zostaną ukończone.

Brak odpowiedzi z MSWiA

Skywarn Polska chce w stworzeniu systemu pomóc. Stowarzyszenie dysponuje bardzo precyzyjnymi danymi, bo ma własnych synoptyków i korzysta z wielu innych źródeł.

Jak czytamy w Gazecie Krakowskiej, Łowcy gotowi są podzielić się własnymi danymi i technologiami z MSWiA. Wysłali już nawet odpowiedni dokument w tej sprawie, ale jak na razie nie otrzymali odpowiedzi.

Niedawno Łowcy Burz poinformowali także na Facebooku o integracji systemu Sky Predict 2, autorstwa Piotra Szustera ze stroną radar-opadow.pl, gdzie można sprawdzić ryzyko wystąpienia burz na interaktywnej mapie.

Więcej o: