mBank ostrzega przed nowym groźnym wirusem. Wyczyści twoje konto w trzech krokach

Robert Kędzierski
mBank ostrzega swoich klientów przed nowym wirusem, który niemal idealnie podszywa się pod aplikację banku.

Klienci mBanku powinni zwrócić uwagę na zachowanie mobilnej aplikacji banku na Androida. Cyberprzestępcy stworzyli wirusa, który się pod nią podszywa - udaje ją nie uruchamiając tak naprawdę prawdziwej, autoryzowanej aplikacji mBanku. 

Czytaj też: Dla przestępców twój smartfon jest równie cenny co komputer

Użytkownik próbujący zalogować się do banku z zainfekowanego urządzenia zobaczy nietypowy komunikat - prośbę o autoryzację numeru telefonu.

Nowy wirus podszywający się pod mBankNowy wirus podszywający się pod mBank Fot. mBank/materiały prasowe

Rzekoma autoryzacja przebiega w kilku krokach. Najpierw ofiara musi wprowadzić swój numer telefonu oraz PIN. Następnie login i hasło do bankowości elektronicznej. Po chwili na ekranie smartfona pojawia się prośba o zatwierdzenie operacji kodem SMS.

W rzeczywistości ofiara nie dokonuje żadnej autoryzacji, a przekazuje komplet danych, które służą do wyprowadzenia pieniędzy z konta. To, co użytkownik widzi na ekranie, nie jest aplikacją mBanku, a złośliwą nakładką stworzoną stworzoną przez przestępców. 

mBank ostrzega, że jeśli aplikacja mBanku zainstalowana w smartfonie wyświetla powyższe komunikaty, to może wystąpić konieczność przywrócenia urządzenia do stanu fabrycznego - pełnego resetu. Konieczna jest też zmiana haseł do bankowości. 

Coraz więcej zagrożeń

Ostatnia fala ataków złośliwego oprogramowania typu ransomware (wymuszenie okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sprzętu lub danych) potwierdza przewidywania ekspertów - cyberprzestępczość staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem.

Cyberprzestępcy tworzą coraz doskonalsze narzędzia, za pomocą których przejmują kontrolę nad urządzeniami. W ciągu ostatnich tygodni informowaliśmy o złośliwych aplikacjach odkrytych w sklepie Google. A także o największym na świecie botnecie rozsyłającym złośliwy kod służący do przejęcia kontroli nad bankowością elektroniczną. 

Zmasowany atak hakerski na Ukrainie. Nie pracują banki, media i strona rządowa

Więcej o:
Komentarze (42)
mBank ostrzega przed nowym wirusem na Androida. Można stracić pieniądze
Zaloguj się
 • jami88

  Oceniono 9 razy 7

  I dlatego nigdy nie łączę się z bankiem przez komórkę.
  Niektórzy mówią, że to może już paranoja - ale jeżeli dobrze mi się żyje z połączeniami z domu - to po co mi jeszcze następna furtka do włamań?

 • lecuk

  Oceniono 13 razy 7

  Mbank od kilku lat przegrywa proces za procesem w sprawie kradzieży internetowych i jakoś nic z tym nie robi. Praktycznie nie czytam wogóle o żadnym innym banku, który by miał tyle zagrożeń hakerskich jak Mbank,więc, czy ten bank wogóle jest bezpieczny?

 • fifion

  Oceniono 6 razy 6

  znam ten wirus. już nieraz wyczyścił mi konto. nazywa się kobieta

 • blahblah69

  Oceniono 5 razy 5

  Ile to jest konkretnie "kilka chwil" ?. Najlepiej proszę po prostu powiedzieć, ile to jest momentów (np 1 chwila = 10 momentów) i powiedziec ile chwil trwa wyczyszczenie konta a ja juz sobie to przeliczę.

 • tasiorous

  Oceniono 4 razy 4

  Jak sie loguje do mbank z komputera to mnie ostrzega ze nie proponuje instalacji aplikacji. Jak sie loguje z telefonu to mnie zacheca do instalacji ich appki. rozdwojenie jazni maja. A apki nie instaluje wlasnie ze wzgledow bezpieczenstwa.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy 3

  a jak ta aplikacja znalazła się na telefonie?

 • tomasz.rze

  Oceniono 3 razy 3

  Niektórzy klienci powinni mieć obligatoryjny zakaz korzystania z bankowości on-line, dopóki nie nie zaliczą egzaminu z posiadania mózgu.

 • viggen

  Oceniono 3 razy 3

  I ten klawisz "Potwierdzać" ;-)

 • szlachcic

  Oceniono 2 razy 2

  bo juz dawno ten problem zasluguje na POKAZOWKE
  tak jak korzystanie przez niepowolane osoby z kart do kont
  Teraz w Polsce jest aktualnie w toku kilka spraw ze "cwaniaczki" wyciagali pieniadze z konta bo ktos zgubil karte
  Powinno byc NAGLOSNIONE ze to kradziez z wlamaniem i grozi do 10 lat, a sprawy aktualne ze zlapanymi delikwentami powinny byc upublicznione tj pokazanie mord z nazwiskami w czasie wydawania wyroku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX