mBank ostrzega przed nowym groźnym wirusem. Wyczyści twoje konto w trzech krokach

Robert Kędzierski
mBank ostrzega swoich klientów przed nowym wirusem, który niemal idealnie podszywa się pod aplikację banku.

Klienci mBanku powinni zwrócić uwagę na zachowanie mobilnej aplikacji banku na Androida. Cyberprzestępcy stworzyli wirusa, który się pod nią podszywa - udaje ją nie uruchamiając tak naprawdę prawdziwej, autoryzowanej aplikacji mBanku. 

Czytaj też: Dla przestępców twój smartfon jest równie cenny co komputer

Użytkownik próbujący zalogować się do banku z zainfekowanego urządzenia zobaczy nietypowy komunikat - prośbę o autoryzację numeru telefonu.

Nowy wirus podszywający się pod mBankNowy wirus podszywający się pod mBank Fot. mBank/materiały prasowe

Rzekoma autoryzacja przebiega w kilku krokach. Najpierw ofiara musi wprowadzić swój numer telefonu oraz PIN. Następnie login i hasło do bankowości elektronicznej. Po chwili na ekranie smartfona pojawia się prośba o zatwierdzenie operacji kodem SMS.

W rzeczywistości ofiara nie dokonuje żadnej autoryzacji, a przekazuje komplet danych, które służą do wyprowadzenia pieniędzy z konta. To, co użytkownik widzi na ekranie, nie jest aplikacją mBanku, a złośliwą nakładką stworzoną stworzoną przez przestępców. 

mBank ostrzega, że jeśli aplikacja mBanku zainstalowana w smartfonie wyświetla powyższe komunikaty, to może wystąpić konieczność przywrócenia urządzenia do stanu fabrycznego - pełnego resetu. Konieczna jest też zmiana haseł do bankowości. 

Coraz więcej zagrożeń

Ostatnia fala ataków złośliwego oprogramowania typu ransomware (wymuszenie okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sprzętu lub danych) potwierdza przewidywania ekspertów - cyberprzestępczość staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem.

Cyberprzestępcy tworzą coraz doskonalsze narzędzia, za pomocą których przejmują kontrolę nad urządzeniami. W ciągu ostatnich tygodni informowaliśmy o złośliwych aplikacjach odkrytych w sklepie Google. A także o największym na świecie botnecie rozsyłającym złośliwy kod służący do przejęcia kontroli nad bankowością elektroniczną. 

Zmasowany atak hakerski na Ukrainie. Nie pracują banki, media i strona rządowa

Więcej o: