IFA 2017: Sharp bije rekordy w segmencie wyświetlaczy. Telewizor 8K to tylko początek

Targi IFA to dla Sharpa nie tylko okazja do zaprezentowania telewizora o ogromnej rozdzielczości. Pokazano także kilka innych nowości i zapowiedziano powrót na rynek smartfonów.

Ekrany o ponadprzeciętnej rozdzielczości to dla Sharpa nie pierwszyzna. To właśnie ten japoński producent jako pierwszy rozpoczął dwa lata temu sprzedaż telewizora 8K. 85-calowy sprzęt kosztował wówczas pół miliona złotych.

Na tegorocznych targach IFA firma pochwaliła się pierwszym telewizorem 8K o przekątnej 70 cali. Rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli to 16-krotnie więcej niż najpopularniejsze dziś 2K (Full HD) i 4-krotnie więcej od wciąż mniej rozpowszechnionego 4K.

70-calowy telewizor 8K od Sharp70-calowy telewizor 8K od Sharp fot. Sebastian Górski

Dzięki temu ludzkie oko nie dostrzega pojedynczych pikseli nawet z małej odległości. Wideo w 8K będzie dostarczane do matrycy za pomocą 4 kabli HDMI. Problemem jak na razie pozostaje jednak ograniczona ilość treści dostępnej w tak ogromnej rozdzielczości. 

Na więcej szczegółów technicznych trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, podobnie jak na ogłoszenie ceny telewizora. Na razie wiemy, że Sharp zamierza wypuścić go do sprzedaży na rynku europejskim w marcu przyszłego roku.

Innowacyjnych wyświetlaczy na IFA jest więcej

Sharp podkreśla jednak, że przyszłością są nie tylko ekrany o ogromnej rozdzielczości, ale także wyświetlacze w dowolnych kształtach pozbawione ramek.

Pierwszy niemal bezramkowy telewizor 70 cali od SharpPierwszy niemal bezramkowy telewizor 70 cali od Sharp fot. Sebastian Górski

Na targi IFA Sharp przywiózł ze sobą "pierwszy na świecie bezramkowy 70-calowy telewizor LCD". Firma opanowała także technologię produkcji ekranów, które mogą przyjąć dowolny kształt.

34.9-Inch Free Form Display34.9-Inch Free Form Display fot. Sharp

Nie zapomniano też o zwijanych wyświetlaczach. Kolejna nowość od Sharpa to 60-calowy zwijany ekran o rozdzielczości Full HD i maksymalnej jasności 500 nitów.

Zagięte ekrany SharpZagięte ekrany Sharp fot. Sharp / zdjęcia połączone

Nie zapomnieli o mniejszym sprzęcie

Przy okazji Sharp zapowiedział także wejście na europejski rynek smartfonów w przyszłym roku. Producent zaprezentuje pierwsze urządzenia pod koniec lutego, na targach MWC 2018 w Barcelonie. 

---

Jesteśmy na największych europejskich targach elektroniki użytkowej. Wszystkie relacje, zdjęcia i inne materiały z IFA 2017 w Berlinie znajdziecie w tym miejscu:

Więcej o: