iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus - wyciek z Apple zdradza wszystkie szczegóły

Robert Kędzierski
Na dwa dni przed oficjalną premierą do sieci wyciekły niemal wszystkie informacje dotyczące nowych iPhone'ów. Wiele wskazuje na to, że Apple zrobił mnóstwo, by nikt nie zarzucił mu braku innowacyjności w roku ważnego jubileuszu.

Oficjalnie "iPhone 8" zadebiutuje dopiero we wtorek, 12 września. Na dwa dni przed premierą do sieci wyciekła jednak najnowsza wersja systemu operacyjnego iOS. Ci, którzy zdołali ją zainstalować i zanalizować znaleźli w niej prawdziwą kopalnię dotyczącą nowych urządzeń Apple.

Trzy iPhone'y. Wszystkie przełomowe

Do tej pory przypuszczaliśmy, że oprócz iPhone'a 8 Apple pokaże też modele "7s". To oznaczałoby jedną naprawdę innowacyjną nowość i dwa mniej istotne ulepszenia. System Apple zdradza jednak inne nazwy: iPhone X, iPhone 8 i iPhone 8 Plus. Zobaczymy więc trzy modele, wszystkie bardziej przełomowe, niż się spodziewaliśmy.

Najbardziej oczekiwanym jest oczywiście iPhone X. Model z ekranem OLED (technologia True Tone, znana z ostatniego iPada), bez ramek, który, wedle agencji Bloomberg, będzie zagięty. Przeciek mówi o przekątnej  5,8 cala i rozdzielczości 2436 x 1125 pikseli. iPhone X ma mieć 3GB pamięci RAM. 

Zamiast "esek" zobaczymy iPhone'a 8 i 8 Plus. Oba mają mieć tylną obudowę wykonaną ze szkła, co ma umożliwiać ładowanie bezprzewodowe. Urządzenia mają być też wyposażone w kompletnie nowy układ Apple A11 (najprawdopodobniej sześciordzeniowy, wykonany w technologii Fusion). Jedynie wygląd i wielkość ekranu ma nawiązywać do "siódemki". Wiadomo też, że iPhone 8 i * Plus będą miały wyświetlacze o przekątnej 4,7 i 5,5 cala. 

iPhone X rozpozna twarz

Z wciąż nieoficjalnych informacji wynika, że iPhone X rozpozna twarz użytkownika - Touch ID zostanie więc zastąpiony funkcją Face ID. 

Smartfon Apple będzie też wiedział, że na niego patrzymy. Funkcja znana z kilku innych urządzeń, chociażby Samsunga, ma być powiązana z wieloma funkcjami systemu. Ma ona umożliwiać tworzenie inteligentnych emotikonów odzwierciedlających nasze realne emocje. 

Zmiany w nawigacji

Użytkownicy iPhone'ów zyskają też nowe funkcje związane z interfejsem - jedną z nich jest wysuwanie ikonek z dolnej krawędzi ekranu.

W iPhonie zabraknie też klasycznego przycisku Home, który jest przecież jednym z głównych narzędzi do wywoływania funkcji takich jak Siri. Ma go zastąpić przycisk umieszczony z boku iPhone'a. 

Wiele innych nowości

W samym iPhonie znaleźć ma się też wiele innych nowości i ulepszeń - od nowych animacji i ikon po zmodyfikowaną technologię 3D Touch. Wyciek systemu iOS zdradza nawet dane dotyczące słuchawek Air Pods i zegarka Apple Watch, który ma być wyposażony w LTE. 

Na koniec warto zauważyć, że tym razem dane, które wyciekły, pochodzą z samego systemu. Trudno więc mówić tu o jakichś fałszywych informacjach. Nie wiemy, czy Apple wypuściło swój system świadomie, by podgrzać atmosferę, czy doszło do niekontrolowanego wycieku. Apple z pewnością ma jednak wiele ważnych informacji do przekazania, dlatego z niecierpliwością będziemy czekać na oficjalną premierę iPhone'a X, iPhone'a 8 i 8 Plus. Jedno jest pewne: tym razem raczej nikt nie będzie narzekał na brak innowacyjnych nowości. 

Więcej o: