CCleaner roznosił złośliwe oprogramowanie. Miliony komputerów zagrożone

Kamil Mizera
Jeżeli korzystanie z niezwykle popularnego programu do czyszczenia rejestrów i zbędnych plików - CCleaner - to koniecznie sprawdźcie swoje maszyny. Okazuje się, że jedna z wersji CCleanera posłużyła hakerom do przenoszenia malware'u.

Według badaczy z Cisco Talos, którzy pierwsi odkryli ten problem, hakerom udało się przełamać zabezpieczenia CCleanera i wykorzystać go do zainfekowania milionów komputerów. Przestępcy wykorzystali do tego serwery do pobierania plików firmy Avast, do której należy CCleaner. 

Jak czytamy na stronie Talos:

Przez pewien czas zweryfikowana wersja 5.33 CCleanera, która była dystrybuowana przez Avast, zawierała również wielopoziomowy malware, który zaszyty został w instalatorze CCleanera. 

Oznacza to, że wersja 5.33 popularnego programu została zainfekowana i rozprzestrzeniała złośliwe oprogramowanie podczas instalowania się na komputerach użytkowników. Feralna wersja CCleanera została wydana 15 sierpnia br. Najnowsza wersja oznaczona numerem 5.34 została wydana 12 września br. i nie zawiera już złośliwego oprogramowania. Jednak zainfekowany CCleaner był w oficjalnej dystrybucji przez niemal miesiąc.

To bardzo długo, zważywszy na to, że program ten cieszy się niezwykłą popularnością. CCleaner został do tej pory pobrany niemal 2 mld razy. Talos twierdzi, że tygodniowa liczba pobrań programu na komputery sięga 5 mln, co oznacza, że feralna kopia mogła zostać pobrana niemal 20 mln razy. 

Cisco Talos oczywiście niezwłocznie poinformował firmę Avast o swoim odkryciu. Co jednak może zrobić osoba, która pobrała CCleaner w wersji 5.33? Talos sugeruje przywrócenie sytemu do okresu sprzed 15 sierpnia 2017 lub postawienie go na nowo. Użytkownicy powinni też natychmiast zaktualizować CCleanera do wersji 5.34. W przypadku darmowej wersji programu należy to zrobić ręcznie, gdyż ten nie oferuje autoaktualizacji. 

Problem dotyczy CCleanera na komputery i nie ma żadnych informacji na temat możliwego zainfekowania mobilnej wersji programu dostępnej na Androida. 

Więcej o:
Komentarze (34)
CCleaner roznosił złośliwe oprogramowanie. Miliony komputerów zagrożone
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 26 razy 14

  Może tak choć ODROBINĘ dziennikarskiej rzetelności, zamiast siania paniki, co?
  Poczytajcie źródła (zamiast powielać bzdury, jak to w Gazecie).
  Nie 20 milionów, a 2,27 mln użytkowników, ponadto jedynie konkretna wersja, bo v5.33.6162 (i dodatkowo CCleaner Cloud v1.07.3191), i nie nie wszyyscy z 5.33 byli zainfekowani, a mniejszość, bo jedynie instalujący wersję 32-bit, a tych jest mało, bo w nowych systemach instaluje się wersje 64-bit.
  Dzwoni wam gdzieś, ale nawet nie wiecie w którym kościele, nie sprawdzicie i ogłaszacie pożar całego miasta.

 • jakis_gosc012

  Oceniono 6 razy 6

  Zapomnieliście dodać, że ten wirus był rozpowszechniany tylko i wyłącznie z 32-bitową wersją tego programu, a 64-bitwa wersja 5.33 była czysta. Jak już o czymś piszecie, to wypadałoby się na ten temat najpierw konkretnie doinformować, bo wprowadzacie wielu ludzi w błąd. Teraz wielu spanikowanych ludzi zacznie przywracać systemy, albo reinstalować je na nowo i zupełnie niepotrzebnie, bo mieli zainstalowaną czystą wersję 64-bitową.

 • arey

  Oceniono 6 razy 6

  a co powiedzieć o instalkach ze strony dobre programy czy komputer świat? tam do instalatorów dołączają programy szpiegujące i nikt tym się nie zjamie.

 • rekkoon

  Oceniono 10 razy 4

  "Talos sugeruje przywrócenie sytemu do okresu sprzed 15 sierpnia 2017 lub postawienie go na nowo." - naprawdę, mądra rada, godna specjalisty od komputerów. :)

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Ile kosztuje CCleaner?

 • oby.watel

  Oceniono 1 raz 1

  Czy większą wpadką jest dystrybuowanie wirusów, czy to, że program antywirusowy ich nie wykrywa?

 • caramba000

  Oceniono 2 razy 0

  A skąd ci hakerzy mieli dostęp do czeskiej firmy antywirusowej Avast? I to tak dogłębny, że mogli sobie kompilować instalatory. ...lol...
  Jak piszą w prasie, aktualizator programu miał trojana ("inserting backdoor into updates"), który wysyłał dane do serwera w USA.
  Tak więc typowa robota NSA z USy.
  A Pepiki współpracują z reżimem USA (np. terrorystycznie w Syrii - niedawny raport neizalezbych dzinnikarzy spowodował śledztwo w Niemczech), więc to nie jest dziwne.

  Co to za styl pisania o takich sprawach?
  Zawsze jacyś hakerzy nie wiadomo skąd. A kim oni są? Może z Marsa? Jak im się udają takie wyrafinowane wyczyny? USki ich nie łapią? A może gonią ich jak liderów tej mitycznej al Pajdy? Może to działa jak bajka o synu bin Ladena (jak ojca "zabili", to trzeba kontynuować bajkę z synem)? ...lol...

 • sselrats

  0

  Kowalu, nie używaj malware'u!

 • bronek77

  Oceniono 2 razy 0

  podstawowej informacji brakuje - o jaki system operacyjny chodzi ? wiemy, że nie o Android, wiemy, że chodzi o komputery, nie telefony. Pozostaje więc Windows i Mac OS.

  Drogi dziennikarzu piszący ten artykuł - naucz się w końcu podstaw warsztatu i umieszczaj informację o systemie operacyjnym. ludzie w Polsce używają wielu. komputery appla są bardzo popularne. linuxy są. A Ty zawsze pomijasz najbardziej istotną informację. Popelina dziennikarska w dziale 'technologie' jest jedynym powodem, dla którego nie wykupiłem wersji płatnej serwisu 'gazeta'.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX