Technologiczny gigant planuje wielkie zwolnienia. Wkrótce pracę straci nawet 5000 osób

Daniel Maikowski
HP Enterprise planuje zwolnić 10 proc. pracowników - wynika z informacji, do których dotarł Bloomberg. Redukcja etatów rozpocznie się jeszcze przed końcem tego roku.

Hewlett Packard Enterprise zatrudnia obecnie ponad 50 tys. pracowników. Jak jednak informuje Bloomberg, firma planuje potężną redukcję etatów, która obejmie 10 proc. zatrudnionych, czyli nawet 5000 osób. Powód? Coraz większa konkurencja na rynku.

Zwolnienia mają rozpocząć się jeszcze przed końcem tego roku. Pracę stracą zarówno osoby zatrudnione w amerykańskiej siedzibie firmy, jak i w placówkach za granicą. HPE prowadzi dziś swoje biura m.in. w Chinach, Brazylii oraz Szwajcarii.

Kolejna redukcja etatów w amerykańskiej firmie nikogo specjalnie nie dziwi. Szefowa firmy Meg Whitman już od wielu lat prowadzi bardzo zdecydowaną politykę kadrową, która ma na celu poprawę sytuacji finansowej i zwiększenie konkurencyjności HPE.

Podczas telefonicznej konferencji z analitykami Whitman podkreśliła, że działania te mają na celu "oczyszczenie modelu operacyjnego i struktury organizacyjnej firmy".

Wielka restrukturyzacja

Zmiany w strukturach HP rozpoczęły się w 2015 roku, gdy amerykański koncern został podzielony dwa oddzielne podmioty - Hewlett Packard Enterprise oraz HP Inc.

Pierwszy z nich kieruje swoje usługi do klientów korporacyjnych - od serwerów przez rozwiązania sieciowe, a skończywszy na usługach w chmurze (HP Cloud). Na jego czele stoi wspomniana Meg Whitman, która wcześniej była dyrektorem generalnym HP.

HP Inc. skupia się natomiast na urządzeniach dla biznesu i klientów indywidualnych. Firma sprzedaje m.in. komputery i drukarki, z którymi przez dekady kojarzono firmę założoną w 1939 roku przez Williama Hewletta i Dave'a Packarda.

Więcej o:
Komentarze (39)
Hewlett Packard Enterprise planuje zwolnić 5000 osób
Zaloguj się
 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 4

  No prawie dobrze, tylko daliście logo tego drugiego HP, od drukarek.

  A co do "rosnącej konkurencji" to ona wręcz przeciwnie - maleje. Samo HP wessało Digital Equipment, Compaqa, Tandem itd. Do tego z interesu się wypisał IBM, a wiele mniejszych firm zniknęło bez śladu wchłonięte, lub zamknięte.
  Oczywiście obecni na rynku gracze walczą jak mogą.

 • 0

  Od Kwietnia tego roku nie ma czegos takiego jak HP Enterprise. HPE po wydzieleniu z HP polaczyl sie z CSC i z tego powstala firma DXC.technology. A wiec artykul jest o czyms co nie istnieje!!! Porazka jakas

 • runfree

  0

  Robotyzacja...

 • krunghtep01

  0

  Ciekawy jestem co bedzie gdy nastepczynie [nastepcy] tej pani na roznych stanowiskach menadzerskich dojda do wniosku ze dla 'oczyszczenia modelu operacyjnego itp,......ich firm nalezy zwolnic nie 10 a 90% pracownikow i zastapic ich robotami z AI ?????

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 2 razy 0

  Zwolnien bedzie niewiele , jesli wogole beda
  ZAWSZE w takich wypadkach ,najpierw daje sie oferte dla seniorow ktorzy przepracowali wiele lat i odejscie w wysoka odprawa i ubezpieczeniem medycznym i ZAWSZE jest tak ze ludzie czekaja na takie oferty odejscia ,bo osiagneli wiek albo chca odejsc dobrowolnie z odprawa
  Z regoly jest tak ze jest wiecej chetnych niz firma ma ofert w tym wypadku tez tak bedzie , 5000 tysiecy seniorow nie beda dlugo szukali ... Tak jest w USA , jak jest gdzieindziej to nie wiem...

 • menel_z_lodzi

  Oceniono 1 raz -1

  W Łodzi jest spory oddział HPE. Ciekawe, czy ich też obejmie 'oczyszczanie modelu operacyjnego' ?

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz -1

  kolorowe drukarki HP ( all in one) czyli kopiuja i skanuja w USA kosztuja 40 USD, to jest taniej niz jeden dobry obiad w knajpie, placi sie za tusz , i 4 kolory kosztuja 50USD na okolo 2tys

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX