Trochę w Google zaszaleli. 12 nowych ciał niebieskich na wyciągnięcie ręki

Baza miejsc w Mapach Google już wcześniej była na tyle potężna, że ciężko było zobaczyć wszystko co usługa oferuje. Dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać świat kursorem myszy Google ma kolejnych 12 obiektów w kosmosie.

Jeśli w Mapach Google poruszaliście się jedynie po miejscach na Ziemi to znaczy, że widzieliście... tylko ułamek możliwości tej niesamowitej usługi. Poza Błękitną Planetą amerykański gigant pozwalał zwiedzić m.in. Księżyc czy Marsa, a ostatnio dodał także zdjęcia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Google nie spoczęło jednak na laurach i tym razem przygotowało naprawdę dużą aktualizację. Powiększyło liczbę miejsc, które można zobaczyć w mapach firmy aż o 12 nowych obiektów Układu Słonecznego.

Wśród tych najważniejszych można wymienić bliźniaczą naszej planetę Wenus czy księżyc Saturna Enceladus, pod którego skorupą odkryto wodę. Dodano także Plutona, którego pierwsze akceptowalne zdjęcia zrobiła sonda New Horizons w 2015 roku.

Teraz w Google Maps zobaczysz nawet PlutonaTeraz w Google Maps zobaczysz nawet Plutona fot. screen / Google Maps

Wprowadzenie wielu ciał niebieskich do Map Google jest zasługą również sondy Cassini, która wysłała na Ziemię prawie pół miliona zdjęć i zakończyła niedawno swoją 20-letnią misję w atmosferze Saturna.

Pojawienie się każdego z obiektów w Mapach Google jest rezultatem połączania wielu zdjęć pochodzących często z różnych źródeł. Fragmenty ciał niebieskich, których nie udało się sfotografować z bliska są więc gorszej jakości. Rozdzielczość większości i tak jest jednak zaskakująco dobra.

W tworzeniu widoku czterech obiektów duży udział miał artysta Björn Jónsson, który zebrał fotografie udostępniane NASA i ESA.

Wędrówkę po Układzie Słonecznym można rozpocząć klikając w ten link. Jest także opcja oddalania się od Ziemi kręcąc rolką myszy w trybie widoku satelitarnego. W lewej części ekranu pojawia się lista dostępnych obecnie ciał niebieskich.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: