Kolejna sieć ma już dość klientów nadużywających roamingu. Play rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem

Robert Kędzierski
Rzecznik Play poinformował, że osoby, które korzystają z roamingu niezgodnie z zasadami zostaną obciążone dodatkowymi opłatami. Wcześniej podobną procedurę zastosował Plus.

Marcin Gruszka, rzecznik Play, na swoim wideoblogu wyjaśnia, że sieć zdecydowała się ukrócić nieodpowiednie korzystanie z roamingu. Klienci sieci, którzy "bez przerwy przebywają za granicą" używając karty Play otrzymają wiadomość. Zostaną poinformowani, że jeśli w ciągu dwóch tygodni nie zmienią sposobu korzystania z roamingu obejmą ich dopłaty. 

Dodatkowy koszt to 16 groszy za minutę za połączenie wykonane i 5 groszy za odebrane. SMS kosztuje 4 grosze, podobnie jak MB danych. 

Jak wyjaśnia Marcin Gruszka zniesienie roamingu, wprowadzone w Unii Europejskiej 15 czerwca, zakłada brak dodatkowych opłat jedynie dla tych, którzy podróżują za granicę, a nie przebywają na stałe poza Polską. 

Play rozlicza konsumentów

Podobną procedurę wobec swoich klientów zastosował Plus. Operator poinformował, że będzie obciążał opłatami tych, których w ciągu czterech ostatnich miesięcy więcej niż połowę czasu logowali się za granicą. 

Operatorzy mają dwa powody, by doliczać opłaty dla korzystających z roamingu nieodpowiednio. Po pierwsze takie prawo dają im wytyczne Unii Europejskiej, w których wprost zapisano, że opłaty roamingowe zostają zniesione tylko dla podróżujących czy przebywających za granicą krótko. Po drugie z pierwszych wyników finansowych opublikowanych po zniesieniu roamingu widać, że operatorzy na nim tracą. 

Cyfrowy Polsat, który w ramach swojej grupy kontroluje też Telewizję Polsat i Polkomtela (Plus GSM) zarobił w ostatnim kwartale 235 mln złotych. Rok temu zysk wynosił 270 mln złotych. Spadek zysków nie wynika ze spadku skali działalności, przychody całej grupy minimalnie wzrosły do 2,39 mld PLN. Cyfrowy Polsat tłumaczy, że za gorsze wyniki prawie w całości odpowiada sprawa darmowego roamingu. 

Czytaj też: Urzędnicy kosztują nas prawdziwą fortunę. Ci największą. 

Wyniki Play również są gorsze. Zysk netto za ostatnie półrocze sieci spadł 176,1 mln w ubiegłym roku do 57,5 mln. Przychody natomiast były o niemal 10 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosły 3,2 mld zł.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: