Sennheiser Momentum Free to świetnie grające słuchawki, ale nie jest to sprzęt dla mnie [TEST]

Daniel Maikowski
Momentum, to bardzo udana i popularna seria słuchawek Sennheisera, która oferuje dobre proporcje pomiędzy ceną i jakością dźwięku. Czy nowe Sennheiser Momentum Free również podążają tą samą drogą? 

Pod względem konstrukcyjnym Momentum Free niczym nas nie zaskoczą. Mamy tu do czynienia z klasycznymi bezprzewodowymi i dokanałowymi słuchawkami, które łączą się z naszym komputerem, smartfonem czy też tabletem za pośrednictwem Bluetooth.

Słuchawki wyposażono w dość długi kabel, którego długość możemy regulować przez niewielki zacisk. Nie znajdziemy tu znanego choćby ze słuchawek sportowych pałąka. Cała elektronika, pilot oraz akumulator zamknięto w dwóch pudełeczkach, które zostały dość dobrze wyważone i są symetrycznie rozmieszczone na końcówkach słuchawek.

Słuchawki zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Wyjątkiem są moduły douszne ze stali nierdzewnej z zastosowaniem chromowanych lustrzanych detali. Na końcówkach umieszczono magnesy, co pozwala na sczepienie ze sobą słuchawek (Magnetic Clasp).

Do słuchawek dołączono również elegancie i bardzo przydatne skórkowe etui, które pozwoli nam bezpiecznie przechowywać sprzęt w dużej kieszeni, torbie czy plecaku.

Sennheiser Momentum FreeSennheiser Momentum Free fot. Daniel Maikowski

Odsłuch

Jeśli miałbym jednym słowem opisać dźwięk, który wydobywa się z Momentum Free, to użyłbym określenia "czysty", a nawet "krystalicznie czysty". Słuchawki świetnie oddają każdy ton. Dźwięk jest bardzo selektywny. Słychać niemal wszystkie smaczki i detale.

Słuchawki fenomenalnie radzą sobie w średnim i wysokim zakresie. W tym wypadku nie trzeba nawet korzystać z equalizera, gdyż wszystko jest tu na swoim miejscu. Gorzej wypadają basy, których jest po prostu mało. Amatorzy muzyki elektronicznej i cięższego uderzenia mogą być więc momentami rozczarowani. Odsłuch takich gatunków jak jazz czy muzyka klasyczna to już zupełnie inna bajka. Tutaj Momentum Free pokazują siłę.

Co ważne, słuchawki radzą sobie równie dobrze podczas grania i oglądania filmów, a to m.in. dzięki technologii Qualcomm apt-X, która zapewnia bardzo krótką latencję.

Sennheiser Momentum FreeSennheiser Momentum Free fot. Daniel Maikowski

Wygoda użytkowania 

Teraz przejdziemy do mniej pozytywnego aspektu. Momentum Free zdecydowanie nie są najwygodniejszymi słuchawkami, z jakich miałem okazję korzystać. Do sprzętu dołączono cztery zestawy gumek o różnej wielkości. Wypróbowałem każdy wariant, ale żaden z nich nie zapewnił mi odpowiedniego poziomu wygody. Być może winę za to ponosi kształt mojej małżowiny, ale testowane słuchawki po prostu źle "leżą w uszach". Już po 20 minutach pojawia się dyskomfort i ból, który zmusza do przerwania odsłuchu.

Być może rozwiązaniem problemu byłoby zastosowanie innych gumek, ale faktem jest, że - w moim wypadku - te dołączone do słuchawek się nie sprawdziły. Nie ukrywam również, że preferuje słuchawki zaczepione na pałąku. Po pierwsze, lepiej sprawdzają się przy aktywności fizycznej. Po drugie, nie ma tam problemu z huśtającymi się pod uszami plastikowymi elementami, które w przypadku Momentum momentami irytują.

Pochwalić muszę natomiast pracę urządzenia na akumulatorze. Sennheiser obiecuje, że na jednym ładowaniu słuchawki grają nawet przez 6 godzin i mogę to potwierdzić.

Bezproblemowo wygląda także proces parowania słuchawek z naszymi urządzeniami. Tutaj nie ma się do czego przyczepić. Wbudowany mikrofon spełnia swoją rolę i oferuje odpowiednie wzmocnienie dźwięku. Co ważne, Momentum Free możemy połączyć z dwoma sprzętami jednocześnie, co pozwala np. na prowadzenie trójstronnych rozmów.

Sennheiser Momentum FreeSennheiser Momentum Free fot. Daniel Maikowski

Podsumowanie

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony Momentum Free to jedne z najlepiej grających dokanałowych słuchawek, jakie miałem okazję testować. Z drugiej, w moim przypadku okazały się niewygodne, co w przypadku sprzętu za ok. 700 zł jest niedopuszczalne.

Dlatego przed ewentualną decyzją o zakupie sugeruję wizytę w sklepie z elektroniką i przetestowanie, jak Momentum Free "leżą" w waszych uszach. W przypadku słuchawek wygoda użytkowania jest co najmniej tak samo istotnym aspektem, jak jakość dźwięku.

Więcej o: