Uganda bierze sprawy w swoje ręce. W tym roku uruchomią własne wersje Facebooka i Twittera

Deklaracja szefa Komisji Komunikacji Ugandy, Godfreya Mutabaziego może się wydawać nieco zaskakująca. Według niej władze kraju planują w tym roku uruchomienie lokalnych wersji popularnych serwisów społecznościowych. Podobno znalazł się już nawet inwestor gotowy sfinansować to przedsięwzięcie.

Argumentacja Godfreya Mutabaziego jest następująca: Uganda potrzebuje lokalnych treści i w dodatku przechowywanych lokalnie. Jego zdaniem wchodząc do internetu, a potem na Twittera oraz Facebooka w poszukiwaniu informacji z Ugandy, cała komunikacja i tak przechodzi przez terytorium USA. To generuje dodatkowe koszty. Budowa własnych sieci społecznościowych ma być rozwiązaniem tańszym i skuteczniejszym.

Trudno odmówić przedstawicielom władz racji w kwestii potrzeb lokalnego generowania i przechowywania treści, jednak warto również zwrócić uwagę na inny aspekt sprawy. Sieci społecznościowe stworzone w kraju i znajdujące się pod kontrolą państwa mogą stwarzać idealne warunki do cenzury.

Wystarczy wspomnieć chociażby o zabezpieczeniach w Chinach (rządowych firewallach), które skutecznie uniemożliwiają korzystanie z niewygodnych mediów społecznościowych.

Czytaj też: Wenezuela chce walczyć z "dyktaturą dolara". Maduro uległ modzie na kryptowaluty. Tylko kto kupi od bankruta?

To nie pierwszy przypadek, kiedy władze Ugandy zamierzają założyć kaganiec na Facebooka i Twittera. W trakcie ostatnich wyborów prezydenckich Komisja Komunikacji apelowała do firm telekomunikacyjnych o zablokowanie popularnych serwisów społecznościowych (w tym również komunikatora WhatsApp) w obawie przed zamieszkami.

Oczywiście otwartą kwestią pozostaje stosunek samych mieszkańców do planów rządu względem lokalnych serwisów społecznościowych. Mutabazi zapowiada, że rząd będzie aktywnie zabiegał o ich promowanie wśród obywateli przez sektor telekomunikacyjny.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: