Ciąg dalszy problemów z układami Intela. Niektóre komputery samoczynnie się restartują

Daniel Maikowski
Intel przyznał, że poprawki eliminujące luki "Spectre" i "Meltdown" mogą negatywnie wpłynąć również na działanie nowych procesorów. Niektórzy użytkownicy skarżą się, że ich komputery samoczynnie się restartują.

Przypomnijmy, że na początku stycznia ujawniono istnienie luk w procesorach Intela, AMD i ARM, dzięki którym teoretycznie można uzyskać nieuprawniony dostęp do danych przetwarzanych w jądrze systemowym i pamięci operacyjnej komputera.

Luki, które ochrzczono nazwami "Spectre" i Meltdown", wywołały powszechną panikę w sieci, a producenci procesorów i systemów operacyjnych obiecali, że wypuszczą odpowiednie poprawki tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Takie aktualizacje rzeczywiście już się pojawiły, ale niestety okazało się, że niosą one za sobą szereg skutków ubocznych, takich jak choćby spadek wydajności procesorów.

Intel znów ma problem

Stosowne łatki do swoich układów wypuścił m.in. Intel. Firma ostrzegła użytkowników, że nowe łatki mogą powodować problemy ze  stabilnością starszych procesorów (od pierwszej aż do piątek generacji).

Szybko okazało się jednak, że problem dotyczy także nowszych układów 6. (Skylake) oraz 7. generacji (Kaby Lake). Wielu użytkowników komputerów z nowymi procesorami narzeka na to, że po zainstalowaniu łatek ich urządzenia samoczynnie restartują się.

To zmusiło Intela do wydania oficjalnego oświadczenia. Głos w sprawie zabrał jeden z wiceprezesów amerykańskiego koncernu, Navin Sheoy, który przyznał, że problem z aktualizacjami rzeczywiście dotknął również nowszych procesorów.

Jednocześnie Sheoy zapewnił, że firma pracuje nad kolejną łatką która ma sprawić, że problem z restartującymi się komputerami zostanie zlikwidowany. Nie zdradził on jednak, z czego wynikał błąd, ani też kiedy możemy spodziewać się aktualizacji.

Jeśli jesteście więc w gronie tych pechowców, których komputery - bez żadnego powodu - samoczynnie się restartują - to niestety musicie uzbroić się w cierpliwość.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: