Tesla stworzy w Australii wirtualną elektrownię słoneczną. Darmowa instalacja obejmie 50 tys. domów

Po największej baterii na świecie Australia będzie mogła wkrótce pochwalić się największą na planecie elektrownią słoneczną. Wirtualną, bowiem stworzy ją sieć 50 tys. domów z panelami i bateriami od Tesli.

Instalację paneli fotowoltaicznych Tesli o mocy 5 kW i towarzyszących im baterii do magazynowania energii rozpoczęto już w 1100 obiektach użyteczności publicznej w południowej Australii. W kolejce czeka jeszcze 24 tys. innych tego typu nieruchomości. W następnym etapie program zostanie otwarty na zgłoszenia od mieszkańców.

Przez następne 4 lata projekt obejmie swoim zasięgiem do 50 tys. gospodarstw, tworząc jedną zdecentralizowaną sieć solarną. Ich właściciele nie będą musieli się przejmować kosztem zakupu paneli i baterii. Zostanie on pokryty z rządowego grantu oraz pożyczki z funduszu energii odnawialnej opłacanego przez podatników.

Program będzie dodatkowo finansowany przez sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej generowanej wspólnie przez całą ‘wirtualną elektrownię słoneczną’.

O nowej inicjatywie poinformował na Twitterze premier stanu Australii Południowej, Jay Weatherill.

Z kolei w oświadczeniu dla agencji AFP przedstawiciele Tesli poinformowali, że wirtualna elektrownia słoneczna w Australii docelowo będzie dostarczać 250 MW energii elektrycznej, przy łącznej pojemności baterii na poziomie 650 MWh. W kluczowych momentach będzie w stanie zastąpić elektrownię węglową lub dużą turbinę gazową.

Czytaj też: Tesla w 100 dni zbudowała największy magazyn energii na świecie. Właśnie zaczął działać

Australia jest jednym z największych na świecie wydobywców węgla oraz gazu. Niestety w ostatnim czasie zamknięto kilka przestarzałych elektrowni węglowych, a ograniczenia w wierceniach gazu za granicą powodują niepokój władz o bezpieczeństwo energetyczne na najbliższe lata.

Prawdziwy przełom spowodował również bezprecedensowy blackout z 2016 roku, który dotknął cały stan Południowej Australii. Z największego na świecie australijskiego magazynu baterii litowo-jonowych od Tesli pobierającego energię z farm wiatrowych korzysta już 30 tys. domów.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: