MWC 2018: Tego smartfonu nikt nie podsłucha i nie podejrzy. Stoją za nim eksperci od cyberbezpieczeństwa

W cieniu głośnych premier na targach MWC 2018 w Barcelonie debiutują urządzenia, które zdecydowanie wyróżniają się wśród konkurencji. Jednym z nich może być z pewnością Katim, w opinii producenta, najbezpieczniejszy smartfon na świecie.

Katim (po arabsku “cisza”) to dzieło pochodzącej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firmy DarkMatter zajmującej się szeroko pojętą tematyką cyberbezpieczeństwa. Prototyp smartfonu pokazano już w ubiegłym roku, jednak w Barcelonie pojawił się już finalny produkt, który niedługo trafi na rynek. Telefon z ekranem LCD Full HD o przekątnej 5,2 cala pokrytym warstwą Gorilla Glass 5 zbudowano w oparciu o wytrzymały stop aluminium serii 7000.

 

Jedną z głównych funkcji zabezpieczających smartfonu Katim jest tzw. Tryb Tarczy (Shield Mode). Powoduje on natychmiastowe odcięcie zasilania od aparatu i mikrofonów. Wystarczy do tego użyć osobnego przycisku znajdujące się na jednym z boków obudowy. Takie rozwiązanie ma skutecznie zapobiec szpiegowaniu użytkownika. Dodatkowo możemy całkowicie zablokować działanie wszystkich czujników i sensorów.

Czytaj też: MWC 2018: Ten smartfon ma PIĘĆ raz większą baterię niż Samsung Galaxy S9. Niestety nie wiemy, czy... działa

Sercem smartfonu jest procesor Qualcomm Snapdragon 821 z 4 GB pamięci RAM i lekko zmodyfikowana wersja Androida (Katim OS) z dodatkowymi warstwami zabezpieczeń oraz aplikacjami (komunikatorem, narzędziem do pracy grupowej oraz klientem poczty elektronicznej). Z tego wynika, że producent zadbał o wielopoziomowe zabezpieczenia, zarówno po stronie sprzętu, jak i oprogramowania.

Ceny urządzenia na razie nie znamy, jednak ze względu na nietypowy charakter należy się spodziewać, że nie będzie należeć do najtańszych.

Więcej materiałów z tegorocznych targów MWC w Barcelonie znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: