IBM opracował komputer tak mały, że można go pomylić z kurzem. Takie maszyny mają odmienić przyszłość

Robert Kędzierski
IBM przesunął granicę miniaturyzacji komputerów. Opracował urządzenie tak małe, że wkrótce może wywrócić nasz świat do góry nogami.

Dział badań IBM zaprezentował prototyp najmniejszego komputera świata. Urządzenie ma zaledwie milimetr. Składa się z procesora pamięci, fotowoltaicznego źródła zasilania, systemu komunikacji i procesora. 

Maszyna jest tak mała, że można ją pomylić z pyłkiem czy też kurzem. IBM twierdzi jednak, że właśnie te rozmiary sprawiają, że zrewolucjonizuje świat. Dlaczego? Wyjaśnił to Arvind Krishna, szef działu rozwoju IBM. 

W ciągu pięciu lat zapis kryptograficzny ukryty w kroplach atramentu albo komputerach mniejszych od ziarnka soli będzie częścią każdego obiektu i urządzenia. Miniaturowe komputery będą tworzyć ekosystem oparty na blockchain. Tego typu technologie pozwolą opracować nowe rozwiązania związane z żywnością, potwierdzaniem oryginalności produktów czy identyfikowania obiektów. - stwierdził

Koniec z podróbkami

IBM twierdzi, że w przyszłości miniaturowe komputery mogłyby służyć do zwalczania podróbek. Producenci, mają tracić, według IBM, nawet 600 miliardów dolarów rocznie przez sprzedaż produktów nieautentycznych. 

Czytaj też: 3 października 2027. Jak będzie wyglądał nasz świat?

Gigant technologii zwraca uwagę, że dziś oryginalny towar może zostać podmieniony, ponieważ droga od producenta do konsumenta jest bardzo długa, szczególnie w przypadku dóbr produkowanych w Azji. Umieszczenie mikroskopijnego komputera pozwoliłoby więc konsumentowi mieć pewność, że kupuje oryginalny towar. Producent miałby natomiast pewność, że nie padnie ofiarą przestępców. 

Rozmiar komputera IBM miałby umożliwić potwierdzanie autentyczności nie tylko tylko sprzętów czy odzieży. Mikroskopijny rozmiar miałby umożliwić sprawdzenie pochodzenia leków czy alkoholu. 

Rozwiązanie pomogłoby też w innych dziedzinach życia - komputery mniejsze od ziarnka cukru zrewolucjonizowałyby też medycynę i wiele innych dziedzin życia.

Miejmy nadzieję, że urządzenie IBM wkrótce trafi do produkcji i znajdzie praktyczne zastosowanie. To naprawdę zrewolucjonizowałoby nasz świat. 

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: