Apple pracuje nad własnymi wyświetlaczami. Szykuje się spora rewolucja

Robert Kędzierski
Apple już wkrótce może zaskoczyć nas wyświetlaczami o wyjątkowych parametrach. Miałyby pozwolić skutecznie konkurować z Samsungiem.

Agencja Bloomberg donosi, powołując się na źródła wewnątrz Apple, że twórcy iPhone'a pracują nad własnymi wyświetlaczami. Miałyby one zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych z uwagi na kilka swoich cech.

Chodzi o ekrany wykonane w technologii MicroLED. Mają one znacznie wyższą jasność, niż te wykonane w technologii OLED przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Nie są też podatne na wypalanie w przypadku wyświetlania statycznych obrazów. 

Czytaj też: Ekran w iPhone X najlepszy na świecie? Produkuje go Samsung. 

Według Bloomberga, Apple w zeszłym roku niemal porzucił prace nad swoim projektem. Ostatecznie jednak udało się powołać zespół inżynierów, który przygotowuje się do wdrożenia nowej technologii. Apple nie wybrało też firmy, która miałaby docelowo produkować ekrany w opracowanej technologii - chce najpierw dopracować metodę produkcji. Ta ma jednak sprawiać wiele problemów.

Samsung pokazał potęgę MicroLED

Apple zaangażował się w prace nad wyświetlaczami w roku 2014, kiedy to przejął LuxVue pracującą nad nowymi rodzajami ekranów. Jaśniejsze i potrzebujące mniej energii pozwoliłyby nie tylko zrewolucjonizować rynek smartwatchy. Są też niezbędne dla tworzenia nowych generacji smartfonów czy tabletów.

Apple musi wciąż rozwijać swoje produkty, bo konkurencja też to robi. Podczas styczniowych targów CES potęgę technologii MicroLED pokazał Samsung. Zaprezentował oparty na niej telewizor The Wall. 146 calowy olbrzym może uchodzić za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów ostatnich lat. Nie jest wykluczone, że technologia trafi wkrótce na smartfony. Apple pracuje więc nad własnym ekranem MicroLED, by nie pozwolić wyprzedzić się rywalom, głównie Samsungowi. 

Autorski ekran byłby kolejnym, po procesorze, istotnym wyróżnikiem Apple. Praca nad wyświetlaczem we własnej siedzibie ułatwia też tworzenie nowych wersji urządzeń. Inżynierowie Apple mają wszystko pod kontrolą.

Zanim jednak wyświetlacze MicroLED pojawią się w urządzeniach minie trochę czasu. Według najnowszych informacji tegoroczne modele iPhone'a będą wyposażone w ekran OLED. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Za: digitaltrends.com

Więcej o: