PIToznawca, czyli kilka kroków na bezbolesne uporanie się z deklaracją podatkową PIT

Zabierają nam czas, są skomplikowane i często generują u nas stres. Deklaracja podatkowa to dobrze znany wróg publiczny wielu polaków. Czy jednak faktycznie jest się czego bać?

PIT z angielskiego Personal Income Tax to inaczej podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa każdy musi przekazać fiskusowi stosowne informacje na temat uzyskanych w roku ubiegłym dochodów w celu prawidłowego uiszczenia tego podatku. Choć przepisy prawa podatkowego przewidują bardzo wiele formularzy służących do rozliczenia się z uzyskanych dochodów, nas zwykle najczęściej będzie interesował formularz PIT-37 . Naszym zadaniem jest oczywiście formularz ten poprawnie wypełnić i przekazać właściwemu organowi podatkowemu do 30 kwietnia.

I tu zaczyna się kłopot. Deklaracje podatkowe składamy na ostatnią chwilę, niedokładnie, a często nawet z błędami. To naturalnie generuje swoje dalsze konsekwencje, bowiem PIT niezłożony na czas, bądź zawierający nieprawidłowe informacje może skutkować potrzebą korekty złożonej deklaracji, wezwaniem nas do urzędu skarbowego w celu złożenia wyjaśnień, a nawet jednorazową karą finansową lub odsetkami karnymi za zwłokę. 

Deklaracja podatkowa - taka straszna?Deklaracja podatkowa - taka straszna? Deklaracja podatkowa - taka straszna?Deklaracja podatkowa - taka straszna? Deklaracja podatkowa - taka straszna?

A okazuje się, że nie taki PIT straszny jak go malują. Wystarczy parę prostych metod, które uczynią z wypełniania deklaracji podatkowej nie tylko lekką i szybką czynnością, ale również możemy zrobić dzięki niej naprawdę coś dobrego 

Nie zwlekaj, wypełniaj czym prędzej

Zwlekanie z wypełnieniem deklaracji jest chyba największą bolączką i głównym powodem, dla którego tak bardzo jej nie lubimy. Choć koniec kwietnia zbliża się nieubłaganie, to wielu z nas nawet nie zaczęło myśleć o złożeniu swojej deklaracji. A czekanie na ostatnią chwilę, bądź wręcz niezłożenie jej w terminie wyznaczonym przez ustawodawcę może rodzić poważne konsekwencje, łącznie z tymi o charakterze karnoskarbowym. Dlatego też warto usiąść nad deklaracją tuż po otrzymaniu PIT-11, czyli wydruku, który jest podstawowym źródłem wiedzy na temat naszych dochodów za rok ubiegły oraz zaliczek pobranych na podatek. To pracodawca jest odpowiedzialny za dostarczenie nam tego wydruku. Do naszych rąk powinien trafić najpóźniej do końca lutego. PIT-11 stanowi podstawę do wypełnienia formularza PIT-37. 

Wypełniaj spokojnie i cierpliwie

To chyba najlepsze dwie wskazówki nim usiądziemy do wypełniania deklaracji. Należy wypełniać ją spokojnie i z dozą cierpliwości. Pośpiech będzie jedynie naszym wrogiem, bowiem jeżeli wkradnie się błąd do podawanych kwot, bądź pominiemy istotne dane w rozliczeniu, możemy spodziewać się bardzo szybkiej reakcji ze organów podatkowych, i raczej nie będzie ona przyjemna. Nie jesteś pewien wprowadzonych danych? Odłóż na chwilę formularz i wróć do niego po jakimś czasie, w celu jego weryfikacji. Dalej masz wątpliwości? W internecie jest dużo bardzo dobrych poradników oraz ściągawek przestawiających krok po kroku jak należy wypełnić poprawnie formularz PIT-37. Podobne poradniki często dostępne są też w sklepach. Jeżeli wciąż nie masz pewności co do treści formularza, w ostateczności pozwól rzucić okiem drugiej, godnej zaufania, osobie.

Oddaj PIT urzędnikowi

Jeszcze do niedawna deklarację podatkową mógł za nas wypełnić nasz pracodawca. Dziś sytuacja jest odmienna, ale dalej bardzo korzystna dla podatnika. Tym razem naszą deklarację wypełnić może za nas urzędnik urzędu skarbowego. Wystarczy, że do 16 kwietnia złożymy internetowo formularz PIT-WZ, w którym informujemy urząd m.in. o kosztach uzyskania przychodu, przysługujących nam ulgach oraz danych organizacji pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 procent podatku. Na koniec należy podać adres email, na który urząd przekaże gotową deklarację podatkową. Urząd ma 5 dni roboczych na przygotowanie PIT-37. Wypełniony przez urzędnika PIT-37 jest następnie do nas odsyłany, a naszym jedynym zadaniem jest go albo zaakceptować albo odrzucić. Decyzję w tej sprawie musimy podjąć do 30 kwietnia.

PIT - czy to takie straszne?PIT - czy to takie straszne? PIT - czy to takie straszne? PIT - czy to takie straszne?

Pozwól wypełnić PIT programowi

Inną możliwością jest przekazanie naszego formularza do wypełnienia komputerowi. Szereg dostępnych za darmo programów umożliwi nam wytworzenie deklaracji wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami automatycznie. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane pochodzące np.  PIT-11 żeby program wykonał wszystkie niezbędne obliczenia i w pełni uzupełnił za nas formularz. Niektóre programy potrafią same wybrać jaki formularz należy wypełnić. Dodatkowo program pozwala na wskazanie na kogo przekazujemy 1 procent podatku. Tak przygotowany formularz, może zostać złożony internetowo bez potrzeby kierowania się z nim do urzędu. Wybierając program należy być jednak bardzo ostrożnym. Wiele z nich może gromadzić nasze dane finansowe bez naszej zgody i wiedzy. 

Oddaj 1 procent w dobre ręce

Nic nas to nie kosztuje, a możemy przysłużyć się dobrej sprawie. Składając deklarację podatkową możemy zdecydować na kogo przekazujemy 1 procent podatku. Dla nas jest to niewielki wysiłek, a dla wielu organizacji, takich jak Greenpeace, stanowi znaczne wsparcie finansowe i swoiste poparcie społeczne dla ich działań. Aby zrobić to prawidłowo wystarczy wpisać nazwę organizacji, jej numer KRS oraz kwotę równą 1 procent naszego podatku. My już zdecydowaliśmy i przekazujemy nasz 1 procent na Greenpeace. Ty także nie czekaj i wspomóż ich działania. Wesprzyj ich już teraz!