Wymieniałeś ekran w tym iPhonie? Może przestać działać. Użytkownicy wściekli, serwisanci bezradni

Robert Kędzierski
Najnowsza aktualizacja systemu iOS wprowadza dość kontrowersyjną możliwość blokowania nieoryginalnych ekranów. Wiemy jakie urządzenia są dotknięte problemem.

Użytkownicy iPhone'ów 8 i 8 Plus nie będą zadowoleni z aktualizacji systemu, jaką kilka dni temu wypuścił Apple. Po pobraniu najnowszej łatki iPhone'y 8, w których wymieniono ekran poza autoryzowanymi serwisami przestają reagować na dotyk.

embed

W tej chwili nie ma jeszcze pewności, czy Apple zamierza zablokować działanie nieoryginalnych ekranów na stałe. Podobny problem spotkał bowiem w zeszłym roku użytkowników iPhone'a 7 - w tym wypadku po wydaniu kolejnej łatki wszystko wróciło do normy.

Serwisy zajmujące się naprawianiem telefonów w tej chwili są bezradne. Pracę ekranu kontroluje bowiem malutki chip, który pozwala wykryć nieoryginalność ekranu. 

Czytaj też: Apple nie ustrzegło się ważnego błędu. Chodzi o bezpieczeństwo.

Dwa lata temu Apple blokował iPhone'y, w których wymieniono przycisk "Home". Użytkownicy widzieli na ekranie komunikat o błędzie nr 53 i tracili dostęp do urządzenia. Po dokonaniu wymiany TouchID, iOS dokonywał weryfikacji zgodności czytnika z innymi podzespołami iPhone'a. Jeśli oprogramowanie wykryło nieoryginalną część telefon przestawał działać. Po kilku tygodniach wycofano się jednak z kontrowersyjnej poprawki. 

Niedziałający ekran to niejedyny problem użytkowników iPhone'ów 8. W zeszłym roku w niektórych egzemplarzach stwierdzono poważne problemy z akumulatorami, które prowadziły nawet do fizycznych uszkodzeń.

Apple potwierdza pojedyncze incydenty problemów z akumulatorem w iPhonach 8 PlusApple potwierdza pojedyncze incydenty problemów z akumulatorem w iPhonach 8 Plus Fot. Twitter/http://bgr.com/

Jeśli niedziałające ekrany w iPhone'ach nie okażą się błędem Apple nieco ryzykuje. Firma ma bowiem za sobą skandal związany z celowym spowalnianiem iPhone'ów. Użytkownicy nie byli ostrzegani, że z powodu kiepskiego stanu akumulatora ich urządzenie będzie niemal dwa razy mniej wydajne. Kiedy sprawa wyszła na jaw Apple przeprosił i uruchomił program wymiany baterii w kilku modelach iPhone'ów. 

Użytkownicy iPhone'ów 8, którzy wymieniali ekrany w swoich telefonach powinni powstrzymać się od aktualizowania telefonu do wersji 11.3. Ci, których telefon przestał działać muszą uzbroić się w cierpliwość - Apple z pewnością podejmie wkrótce wiążące decyzje w tej kwestii. W przeszłości problemy tego typu naprawiała kolejna aktualizacja, miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem. Jeśli Apple nie wycofa się ze swej decyzji klienci będą mogli być wściekli. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (91)
Wymieniałeś ekran w tym iPhonie? Może przestać działać. Użytkownicy wściekli, serwisanci bezradni
Zaloguj się
 • amgibis

  Oceniono 41 razy 21

  Po co kupować to G...............? Jest tyle innych BDB dobrych i tańszych marek na rynku.

 • piotr.grd

  Oceniono 29 razy 21

  Rozumiem, że producent może zdecydować o wyłączeniu gwarancji na produkt, jeśli wpakuje się w niego nieautoryzowane części. Ale nie wyobrażam sobie, by całkowicie blokował możliwość korzystania z urządzenia, jeśli jakiś podzespół jest nieoryginalny. Przecież po dokonaniu zapłaty urządzenie należy do klienta i klient ma prawo robić z nim co mu się żywnie podoba, na własne ryzyko wykorzystywać niezgodnie z przeznaczeniem, modyfikować, przebudowywać, dowolnie rozkładać i składać z powrotem, producentowi nic do tego. Producent nie ma prawa narzucać klientowi niczego, może go co najwyżej ostrzec, że nie bierze odpowiedzialności za urządzenie poddane modyfikacji - co jest zrozumiałe - i tyle.

 • gj61

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli kogoś stać na zakup "eksluzywnego" telefonu, to stać go na autoryzowany serwis. Przecież nikt nie jeździ z Bentleyem do warsztatu pana Zenka, tylko do serwisu Bentleya. Co? Drogo? Nie stać cię? To po co szpanujesz?

 • piswatch

  Oceniono 5 razy 3

  Ku..., jak zapłacę za telefon to od tego momentu ja jestem właścicielem telefonu a nie Apple i ja decyduję co chcę montować i co mi się rzewnie podoba tak samo jak w przypadku samochodu, jeśli telefon jest na gwarancji najwyżej ją stracę, to moje ryzyko. Czas, żeby uokik zajął się tymi złodziejskim praktykami.

 • felucjan

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepsze jest to, że wszyscy użytkownicy Apple mówią o 'nieograniczonej wolności', a używają najbardziej zamknięte i hermetyczne urządzenia na świecie. Za niedługo telefony wyłączą im się tylko dlatego, że nie westchnęli z zachwytu jak go używali.

 • karolhenryk

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli podróbka jest dobra, to powinna być nie odróżnialna od oryginału.
  Jeśli nie jest, to znaczy, że nie jest dobra, a jest jedynie tanią protezą.

 • kar.as

  Oceniono 2 razy 2

  iPhone 6 i 7. Po pół roku używania telefonów kosztujących ponad 2000 zł ich obudowy wyglądają gorzej, niż Nokie101 kosztujące 59,99 zł.

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz 1

  ziec chcial slubnej zainstalowac netflixa na ajpada, ale sie nie dalo
  wprawdzie netflix mowi 9 jest ok, to ajpad mowi masz za malo, musi byc wiecej
  ale nie chce sciagnac i zaladowac najnowszego SO.
  Z oporem zgodzilem sie poswiecic moj samsung
  dziala od pierwszego kopniecia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX