Dostałeś takiego SMS-a? Ktoś podszywa się pod Media Markt

Kolejny atak celujący w polskich użytkowników internetu. Ten SMS może wyglądać wiarygodnie, ale nie dajcie się nabrać. Media Markt nie rozdaje iPhone'ów za darmo.

W ostatnich dniach mamy w internecie prawdziwy wysyp ataków phishingowych. Co chwila oszuści zachęcają ofiary niewiarygodną promocją na nowe iPhone'y czy oferują bon rabatowy na zakupy w Biedronce za jedyne 5 zł.

Tym razem przestępcy postanowili podszyć się pod sieć sklepów Media Markt. Jak donosi serwis branżowy Niebezpiecznik, od kilku dni Polacy dostają SMS-y z informacją o gotowej przesyłce.

Wiadomości mogą wydawać się prawdziwe, bo nadawca SMS-a jest podpisany jako "MediaMarkt", a wiadomość przypomina zwyczajny komunikat wysyłany przez większość sklepów.

Przestępcy podszywają się pod Media MarktPrzestępcy podszywają się pod Media Markt fot. dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Podejrzenie powinien wzbudzić za to link kierujący do strony z ofertą zdobycia iPhone'a X za darmo. Rzekomo ta niezwykle atrakcyjna nagroda związana jest z 25. urodzinami sklepu, a do rozdania jest tylko 250 smartfonów.

Szybko okazuje się, że warunkiem otrzymania "nagrody" jest uiszczenie opłaty 5 zł za rzekomą wysyłkę. Oczywiście nie ma możliwości odbioru osobistego. Standardowo w tego typu oszustwach płatności trzeba dokonać kartą.

Użytkownik jest przenoszony wtedy na stronę "cs.mybabydelivery.com". To kolejna rzecz, która powinna wzbudzić czujność, i to pomimo, że strona została zabezpieczona certyfikatem. 

Poniżej formularza płatności oszuści informują, że złożenie zamówienia wiąże się z odnawianą co 30 dni opłatą 99 zł. Po raz kolejny pojawia się też informacja, że akcja jest zgodna z aktualnym prawem UE. Nieostrożni użytkownicy mogą jednak stracić kilkaset złotych zanim zauważą, że z konta znikają pieniądze.

Redaktorzy serwisu Niebezpiecznik nagrali też krótki film przedstawiający schemat ataku:

 

Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do wspomnianej akcji z bonami do Biedronki, w tym przypadku przestępcy nie przyłożyli się do ataku. Strona jest przygotowana niedokładnie, a w miejscu iPhone'a X prezentowane jest zdjęcie iPhone'a 8.

Jednak i tym razem ci mniej rozważni internauci dali się nabrać. Linki, które rozsyłane były w wiadomościach SMS otworzyło łącznie przynajmniej kilka tysięcy osób.

Wygląda też na to, że akcja jest celowana nie tylko w polskich internautów. Ostrzeżenie przed niemal identycznym oszustwem udało nam się znaleźć na Twitterze hiszpańskiej policji:

Czytaj też: Myślisz, że aktualizujesz przeglądarkę? Uważaj, to może być szkodliwe oprogramowanie

---

Facebook będzie płatny? Mark Zuckerberg przed Senatem w ogniu trudnych pytań

Więcej o: