Dysk SSD - niezawodny sposób na przyspieszenie komputera. O czym warto pamiętać przy jego zakupie?

Niezależnie od tego, z jakiego typu komputera korzystamy, jednym ze sposobów na jego przyspieszenie będzie zmiana tradycyjnego nośnikach danych w postaci talerzowego dysku HDD na dysk SSD. Oto garść wskazówek dotyczących zakupu takiego komponentu.

Dyski SSD zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Na szczęście za sprawą spadających cen stają się również coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika komputera. Stanowią doskonały sposób na przyspieszenie starszego sprzętu. Coraz częściej bierzemy je również pod uwagę przy zakupie nowego komputera. Dlaczego warto w taki komponent zainwestować?

HDD? SSD? O co w tym chodzi?

Podstawowa różnica między dyskami HDD oraz SSD leży w ich konstrukcji. Dyski HDD to nośniki, w których środku znajdują się wirujące talerze oraz głowica zapisująca i odczytująca dane. W dyskach SSD do przechowywania danych wykorzystywana jest pamięć flash. Zastosowanie półprzewodników wyklucza konieczność używania jakichkolwiek ruchomych części. Tu ujawnia się pierwsza z zalet: większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Przewagą dysków SSD nad nośnikami HDD jest również wyższa prędkość transferu danych. Przenoszenie dużych plików, uruchamianie systemu operacyjnego oraz zainstalowanych aplikacji z użyciem dysku SSD zajmuje ułamek czasu, w porównaniu do dysku talerzowego. A właśnie na to zwraca uwagę przeciętny użytkownik komputera. Efekt szczególnie odczują posiadacze starszych maszyn po wymianie nośnika danych. Wymiana takiego dysku to często jedyny sposób, aby tchnąć w taką maszynę nieco życia.

Dysk SSDDysk SSD Fot. shutterstock

Są dyski SSD i dyski SSD

Przed wymianą dysku HDD na SSD należy upewnić się, jakiego typu złącza posiada komputer, w którym chcemy dokonać takiej przesiadki. Posiadacze starszych maszyn mogą liczyć na obecność portu SATA, do którego podłączane były nośniki starszego typu. Już takie rozwiązanie w przypadku kilkuletnich maszyn powinno przynieść widoczny wzrost prędkości po zainstalowaniu dysku SSD.

Nowsze konstrukcje (zarówno komputery przenośne, jak i stacjonarne) mogą mieć w środku dodatkowe gniazdo M.2. Jest ono wykorzystywane do transmisji danych za pomocą magistrali PCI Express. Tutaj możemy liczyć na dużo lepsze parametry pracy i przede wszystkim oszczędność miejsca. Dyski SSD w takim wypadku mają formę niewielkiej karty rozszerzeń wpinanej bezpośrednio do płyty głównej komputera.

Pojemność i cena

W jednym dyski SSD na razie muszą uznać wyższość starszej technologii HDD. Przyzwyczajeni do twardych dysków o pojemności sięgającej kilku terabajtów, w przypadku nośników SSD możemy czuć się rozczarowani. Tutaj będziemy operować raczej na setkach gigabajtów. Rozsądnym wyborem wydaje się obecnie inwestycja w dysk SSD o pojemności 250 - 512 GB, z którego będziemy uruchamiać system operacyjny oraz najważniejsze aplikacje.

Dysk SSDDysk SSD Fot. shutterstock

Zakup dysku SSD o większej pojemności nadal wiąże się ze sporymi kosztami, w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wariant w postaci karty rozszerzeń PCI Express cena może dalej mocno poszybować. Oczywiście dla standardowego użytkownika nie ma potrzeby inwestowania w bardziej zaawansowane rozwiązania. Tu wystarczy tradycyjny dysk SSD (format 2,5 cala) ze złączem SATA.

Zobacz wybrane laptopy z dyskami SSD:

Więcej o: