Kask rowerowy - na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

O tym czy kask należy wykorzystywać w trakcie jazdy jest rzeczą bezdyskusyjną. Jednak kupno byle jakiego modelu kasku może przynieść podobne efekty co jazda bez niego. Na co trzeba zwrócić uwagę w trakcie kupna kasku rowerowego? Jaki kask będzie najlepszy?

Jest wiele rodzajów kasku dostępnych na rynku. Każdy rodzaj kasku jest jednak przeznaczony do całkowicie innych zadań. Wybór kasku zależy od tego do czego służy nam rower. Inne kaski założymy do jazdy poza miastem, a inne przydadzą się podczas codziennych dojazdów do pracy bądź szkoły. 

Używanie kasków nieprzystosowanych do określonego rodzaju jazdy naraża nas na to, że w chwili gdy kask będzie nam najbardziej potrzeby, nie ochroni nas dostatecznie przed potencjalnym urazem głowy. Ponadto, nie ma też nic bardziej frustrującego od niewygodnego kasku. Na co należy zatem zwrócić uwagę podczas zakupu, aby zdobyć najlepszy kask rowerowy ?

Najlepszy kask rowerowy: rozmiar kasku

Kask nie może na nas leżeć luźno, ani nie może także uciskać nas w głowę. Powinien być po prostu spasowany z naszą głową. Jest to istotne ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Źle dopasowany kask może nam spaść z głowy w trakcie jazdy, bądź co gorsza, podczas upadku. Szukając najlepszego kasku rowerowego należy też spróbować przymierzyć kilka modeli, nim podejmiemy ostateczną decyzję.

Najlepszy kask rowerowy : rodzaj kasku

Wybór kasku zależy od tego w jakich warunkach będziemy jeździć. Kask, który nie jest przystosowany do preferowanego rodzaju jazdy, nie przyda nam się do niczego. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamierzamy wykorzystać typowy miejski kask, podczas planowanej wycieczki górskiej. Przed wyjazdem na bardzo trudne szlaki rowerowe należy nabyć kask typu full-face, który nie tylko chroni czaszkę, ale także całą szczękę. Natomiast do jazdy po równiej powierzchni przyda się lekki i dobrze wentylowany kask szosowy, bądź kask typu MTB.

Najlepszy kask rowerowy: wentylacja

Kolejną kwestią jest wentylacja głowy. Ta będzie zależna od ilości i wielkości otworów. Oczywiście dobra wentylacja nie zawsze będzie możliwa do uzyskania. Kaski typu full-face nie należą do grupy tych najbardziej przewiewnych, ale są za to niezwykle wytrzymałe i zapewniają porządną ochronę. Zasadą jest jednak, że im więcej dziur w kasku, tym lepszą będziemy mieli wentylację. Przy szybkiej jeździe wskazane jest wręcz, aby kask miał sporo tych dziur. Dzięki temu nie będziemy mieli mokrej głowy po raptem paru przejechanych kilometrach.

Najlepszy kask rowerowy: materiały

Na kasku nie warto oszczędzać. Szukajmy kasków wykonanych z jak najtwardszych tworzyw, które dają maksymalną ochronę naszej głowy. Jeżeli kask z łatwością ugina się pod naciskiem naszych rąk, to może oznaczać, że jest kiepsko wykonany. Najlepszy kask rowerowy , to taki który wykonany jest z twardego tworzywa sztucznego. Szukając zawodowego kasku warto zastanowić się nad kaskiem rowerowym z powłoką ceramiczną. Takie kaski dają nie tylko maksymalną ochronę, ale również są bardzo lekkie.

Najlepszy kask rowerowy: dodatki

Najlepsze kaski rowerowe są wyposażone w rozmaite, dodatkowe akcesoria. Akcesoria te korzystnie wpływają na komfort naszej jazdy. Często spotykanym dodatkiem w kaskach rowerowych typu MTB jest daszek chroniący nas przed gałęziami oraz słońcem. Można go łatwo rozmontować, gdy nie jest nam już potrzebny. Innymi ciekawymi dodatkami, który znajdziemy w najlepszych kaskach rowerowych jest wkładka z siatką chroniącą przed owadami czy też możliwość mocowania tylnej, bądź przedniej lampki na kasku rowerowym.