Oto najpopularniejsza aplikacja na iPhone'a w tym roku. I nie jest to WhatsApp czy Messenger. Totalne zaskoczenie

W pierwszym kwartale 2018 roku licznik pobrań pewnej aplikacji ze sklepu App Store wyraźnie przebił takich gigantów, jak WhatsApp, Facebook Messenger, a nawet kosmicznie popularną w ostatnim czasie grę PUBG Mobile. Poznajcie Douyin znaną również pod nazwą Tik Tok.

Według najnowszego raportu amerykańskich analityków z firmy badawczej Sensor Tower, pierwsze trzy miesiące tego roku w App Store zostały całkowicie zdominowane przez aplikację Doyuin. W tym czasie posiadacze smartfonów i tabletów z systemem iOS na całym świecie nabili jej ponad 45 mln pobrań, zostawiając daleko w tyle dużo bardziej rozpoznawalne aplikacje.

Douyin to uruchomiona w 2016 roku chińska społecznościówka przypominająca zasadą działania amerykański serwis Musical.ly. Pozwala umieszczać krótkie, trwające maksymalnie 15 sekund klipy wideo z przedniej kamery z podkładem muzycznym i szeregiem towarzyszących efektów specjalnych oraz filtrów. Wspólnie Douyin i Musical.ly notują miesięcznie ponad 100 mln aktywnych użytkowników.

Najpopularniejsze aplikacje dla systemu iOS (pierwszy kwartał 2018)Najpopularniejsze aplikacje dla systemu iOS (pierwszy kwartał 2018) fot. Sensor Tower

Skąd takie dane? Prosto od producenta Douyin, mieszczącej się w pekinie firmy Bytedance, która notabene od ubiegłego roku jest również właścicielem Musical.ly. W samych Chinach, według szacunków analityków z firmy Jiguang, aplikację Douyin ma obecnie tylko 14 procent użytkowników smartfonów i tabletów. Niestety społecznościówka ma nieco pod górkę z władzami Państwa Środka, które naciskają na zgodność treści z linią partii.

Czytaj też: Google chce przeprowadzić rewolucję w SMS-ach. Tworzy nową aplikację na miarę XXI wieku

Jeśli połączymy statystyki pobrań za pierwszy kwartał 2018 roku z App Store oraz Google Play, Douyin znajdzie się na szóstej pozycji, tuż za aplikacjami od Facebooka (Messenger, WhatsApp, Instagram). Chińczycy nie mają jednak swobodnego dostępu do zasobów Google Play, które w tym kraju jest zakazane. Muszą korzystać ze sklepów zewnętrznych dostawców. Biorąc ten aspekt pod uwagę zagraniczna aktywność aplikacji jest imponująca.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: