Na ulice Norwegii wyjadą pierwsze autobusy bez kierowcy. Ale chyba nikt nie będzie chciał z nich korzystać
Zajmująca się transportem publicznym firma Kolumbus ze Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii dostała pierwszą licencję na wprowadzenie tego typu pojazdów do ruchu. To pierwsze takie zezwolenia w tym skandynawskim kraju.
Dzięki temu już w czerwcu tego roku na wybrane drogi w Norwegii wyjadą pierwsze zupełnie autonomiczne autobusy. Kolumbus skorzysta z całkowicie autonomicznych pojazdów EasyMile EZ10, które mogą zabrać do 15 pasażerów i rozpędzają się do 45 km/h. W sam raz na niewielki miejski autobus. To ten sam autobus, który w marcu br. w ramach testów został dopuszczony do ruchu w Kalifornii, w USA.
Warto dodać, że w czasie jazdy w autobusie będzie musiał być obecny tzw. kierowca awaryjny, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem.
Prawo zezwala, ale ogranicza
Niestety pasażerowie - przynajmniej na razie - nie będą mogli wykorzystać wszystkich możliwości, jakie zapewnia EasyMile EZ10. Winne jest norweskie prawo, które co prawda dopuściło pojazd do ruchu, ale pod wieloma warunkami.
Pierwszym bardzo poważnym ograniczeniem jest maksymalna liczba pasażerów. Do autobusu wejdzie jedynie 6 osób, choć jest on przystosowany do przewozu 15 osób.
Jeszcze bardziej rozczarowująca jest jednak maksymalna prędkość autonomicznego autobusu. Zgodnie z norwskim prawem autobus rozpędzi się zaledwie do 12 km/h, pomimo, że teoretycznie mógłby pojechać czterokrotnie szybciej.
Kolumbus ma nadzieję, że nowy autobus ułatwi większej liczbie osób korzystanie z tranzytu publicznego w drodze do pracy i z powrotem. Autonomiczny autobus ma jeździć niezależnie od działającej komunikacji miejskiej i korzystać z jej przystanków.
Firma otworzy połączania w regionie Forus, norweskim skupisku przemysłu naftowego. Tam na bardzo niewielkim obszarze działa ponad 3,5 tys. przedsiębiorstw, a 40 tys. pracowników codziennie dojeżdża do swoich miejsc pracy.
---
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują"
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
-
Godzinna kolejka na imprezę w olsztyńskim pubie. Na miejscu pojawiła się policja i sanepid
-
Prawnik o ustawie, która odbiera możliwość odmowy przyjęcia mandatu: PiS szykuje nam jazdę bez trzymanki
- Donald Trump został królem długu. Ale Joe Biden może zostać nawet cesarzem
- Wskaźnik dotyczący odporności stadnej spada. Pierwsze efekty mogą być widoczne za kilka miesięcy
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień