Na ulice Norwegii wyjadą pierwsze autobusy bez kierowcy. Ale chyba nikt nie będzie chciał z nich korzystać

Już w czerwcu na ulice Norwegii wyruszą pierwsze autonomiczne autobusy. Niestety ograniczenia prawne sprawiły, że taki środek transportu na razie mija się z celem.

Zajmująca się transportem publicznym firma Kolumbus ze Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii dostała pierwszą licencję na wprowadzenie tego typu pojazdów do ruchu. To pierwsze takie zezwolenia w tym skandynawskim kraju.

Dzięki temu już w czerwcu tego roku na wybrane drogi w Norwegii wyjadą pierwsze zupełnie autonomiczne autobusy. Kolumbus skorzysta z całkowicie autonomicznych pojazdów EasyMile EZ10, które mogą zabrać do 15 pasażerów i rozpędzają się do 45 km/h. W sam raz na niewielki miejski autobus. To ten sam autobus, który w marcu br. w ramach testów został dopuszczony do ruchu w Kalifornii, w USA.

Warto dodać, że w czasie jazdy w autobusie będzie musiał być obecny tzw. kierowca awaryjny, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem.

Prawo zezwala, ale ogranicza

Niestety pasażerowie - przynajmniej na razie - nie będą mogli wykorzystać wszystkich możliwości, jakie zapewnia EasyMile EZ10. Winne jest norweskie prawo, które co prawda dopuściło pojazd do ruchu, ale pod wieloma warunkami.

 

Pierwszym bardzo poważnym ograniczeniem jest maksymalna liczba pasażerów. Do autobusu wejdzie jedynie 6 osób, choć jest on przystosowany do przewozu 15 osób.

Jeszcze bardziej rozczarowująca jest jednak maksymalna prędkość autonomicznego autobusu. Zgodnie z norwskim prawem autobus rozpędzi się zaledwie do 12 km/h, pomimo, że teoretycznie mógłby pojechać czterokrotnie szybciej.

Kolumbus ma nadzieję, że nowy autobus ułatwi większej liczbie osób korzystanie z tranzytu publicznego w drodze do pracy i z powrotem. Autonomiczny autobus ma jeździć niezależnie od działającej komunikacji miejskiej i korzystać z jej przystanków. 

Firma otworzy połączania w regionie Forus, norweskim skupisku przemysłu naftowego. Tam na bardzo niewielkim obszarze działa ponad 3,5 tys. przedsiębiorstw, a 40 tys. pracowników codziennie dojeżdża do swoich miejsc pracy.

---

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: