Korzystasz z poczty Gmail i nie chcesz, aby ktoś inny czytał twoje e-maile? Oto prosty sposób

Daniel Maikowski
Dziennik "Wall Street Journal" ujawnił, że Google udostępniał zawartość naszych skrzynek Gmail wybranym twórcom aplikacji. Jak upewnić się, że nasze maile nie trafiają w niepowołane ręce? Jest na to prosty sposób.

"Twórcy aplikacji mogą mieć pełny dostęp do milionów e-maili. Google pozwala im na skanowanie skrzynek odbiorczym Gmaila i w żaden sposób nie kontroluje ich poczynań" - napisał wczoraj dziennik "Wall Street Journal".

Okazuje się, że firma z Mountain View stosuje te praktyki od wielu lat. Google broni się przed zarzutami, tłumacząc, że przekazuje dane  jedynie zweryfikowanym autorom aplikacji i robi to wyłącznie za pozwoleniem użytkowników. Informuje też, że dostęp do Gmaila przydziela tylko deweloperom tych aplikacji, które wymagają go do działania.

Rzeczywiście, to my sami - często zupełnie nieświadomie - godzimy się na to, aby firmy zewnętrzne otrzymywały dostęp do zawartości naszej poczty. Na szczęście jest sposób, aby zablokować ten dostęp. I zdecydowanie warto z niego skorzystać.

GmailGmail DM

KROK 1: Zaloguj się na swoim koncie Google

Po zalogowaniu się na naszym koncie powinniśmy kliknąć w przycisk "Konto Google", a następnie wybrać sekcję "Logowanie się i zabezpieczenia".

GoogleGoogle DM

KROK 2: Wybierz podstronę "Aplikacje, które mają dostęp do konta"

Ta sekcja konta Google to właśnie miejsce, w którym możemy sprawdzić, jakim firmom i aplikacją udzieliliśmy dostępu do konta, a także, co tak naprawdę im udostępniamy.

GoogleGoogle DM

Aby dokonać zmian, musimy kliknąć w pozycję "ZARZĄDZAJ APLIKACJAMI". Panel zarządzania aplikacjami został podzielony na trzy sekcje:

  • Aplikacje innych firm mające dostęp do konta
  • Logowanie przez Google
  • Aplikacje Google

Nas najbardziej interesuje oczywiście pozycja pierwsza. To tu znajdziemy listę firm i aplikacji, którym - mniej lub bardziej świadomie - udzieliliśmy dostęp do konta Google.

GoogleGoogle DM

KROK 3: Usuń dostęp do swojego konta dla wybranych aplikacji

Aby to zrobić, wystarczy wybrać "niechcianą" aplikacje, a następnie kliknąć w przycisk "ZABLOKUJ DOSTĘP". Jak widać na moim przykładzie, udzieliłem dostęp do konta m.in. Microsoftowi. Stało się to, gdy zainstalowałem na smartfonie aplikację Microsoft Outlook. W konsekwencji firma otrzymała dostęp m.in. do danych z usług:

  • Gmail - Czytanie, wysyłanie i usuwanie Twoich e-maili oraz zarządzanie nimi;
  • Google Calendar - Zarządzanie kalendarzami;
  • Google Contacts -Zarządzanie kontaktami;
  • Google Drive - Wyświetlanie plików na Dysku Google i zarządzanie nimi.

Przy okazji, warto również zajrzeć do sekcji "Logowanie przez Google" i sprawdzić, tam listę stron i aplikacji, do których logujemy się za pośrednictwem naszego konta Google. Jeśli znajdziemy tam jakąś podejrzaną pozycję, to również warto zablokować dostęp.

Zanim Google dotarło na Wyspy Owcze, mieszkańcy poradzili sobie sami. Zamontowali kamery na owcach