Apple właśnie uaktualnił twojego iPhone'a, aby utrudnić życie tym, którzy chcą się do niego włamać

Daniel Maikowski
Nowa wersja systemu iOS, oznaczona numerem 11.4.1, pozornie nie wnosi zbyt wielu zmian do urządzeń Apple'a. To jednak tylko zasłona dymna.

Premiera iOS w wersji 12 zbliża się wielkimi krokami (już teraz można pobrać wersję beta systemu). Apple - jak to ma w zwyczaju - wciąż łata jednak aktualną wersję iOS-a.

Wczoraj firma z Cupertino udostępniła właścicielom iPhone'ów kolejną aktualizację systemu, która jest oznaczona numerem 11.4.1. Pozornie przynosi ona kosmetyczne zmiany. Z opublikowanego "changeloga" dowiadujemy się, że uaktualnienie:

  • usuwa problem, który uniemożliwiał części użytkowników wyświetlanie w aplikacji Znajdź mój iPhone ostatniego znanego położenia słuchawek AirPods;
  • poprawia niezawodność synchronizacji poczty z kontami Exchange.

Co ciekawe, Apple nie wspomina o najważniejszej funkcji. Nie bez powodu. Dotyka ona bowiem bezpośrednio policji oraz innych służb, która od lat szukają sposobu na skuteczne obchodzenie zabezpieczeń iPhone'a związanych z TouchID i Face ID.

Czytaj też: Czy wśród nowych telefonów Apple znajdzie się iPhone X Plus?

Apple zamyka "włamywaczom" kolejną furtkę

Nowość, o której mowa, nosi nazwę USB Restricted Mode. W uproszczeniu, blokuje ona możliwość łączenia się z naszym iPhone'm za pośrednictwem USB, gdy jest on zablokowany przez dłużej niż jedną godzinę. Dlaczego ta funkcja miałaby być tak bardzo nie w smak służbom, że Apple nie chce o niej mówić zbyt głośno?

Sprawa jest prosta. Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie połączenie przez USB było dotychczas największą słabością. Policja oraz inne służby (a także osoby stojące po drugiej stronie prawa) wykorzystywały połączenie USB, aby złamać zabezpieczenia Touch IDFace ID za pośrednictwem aplikacji deszyfrujących. Ostatnia aktualizacja systemu sprawia, że takie działanie będzie niemożliwe lub chociaż bardzo utrudnione. 

USB Restricted ModeUSB Restricted Mode fot. DM

Jak aktywować USB Restricted Mode?

Jeśli chcesz aktywować lub dezaktywować w swoim iPhonie funkcję USB Restricted Mode, która w polskim tłumaczeniu otrzymała niewinną nazwę Akcesoria USB, to w pierwszej kolejności zaktualizuj system iOS do wersji 11.4.1., która jest już dostępna.

Następnie:

1) Wejdź w USTAWIENIA

2) Wejdź w zakładkę Touch ID i kod (w iPhonie X - Face ID i kod)

3) Aktywuj lub dezaktywuj funkcję AKCESORIA USB

Nowa funkcja jest już dziurawa?

Okazuje się, że funkcja USB Restricted Mode nie gwarantuje prawdopodobnie takiego poziomu bezpieczeństwa, jak mogło się to na początku wydawać.  Zaledwie kilkanaście godzin po wypuszczeniu aktualizacji do iOS 11 badacze z firmy ElcomSoft znaleźli lukę, która pozwala obejść nowe zabezpieczenie i podłączyć do telefonu urządzenie USB.

Apple prawdopodobnie wie już o problemie i szykuje kolejną aktualizację systemową.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: