Jak przenieść numer do innej sieci. To jest łatwiejsze (i tańsze) niż przypuszczasz [PORADNIK]

Od czasu do czasu musimy rozejrzeć się za nowym operatorem sieci komórkowej. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec okresu obowiązywania dotychczasowego abonamentu, gdy warunki nie są już tak korzystne jak byśmy tego chcieli. Najłatwiej i najtaniej jest przenieść numer. Jak to zrobić?

Bardzo często zdarza się, że bardziej interesujące oferty mają dla nas inne sieci, a wtedy najlepiej zdecydować się na przeniesienie numeru telefonu. Co ciekawe, bardzo często korzystamy z takiej opcji. Tylko w pierwszym kwartale br. na przeniesienie zdecydowało się ponad pół miliona Polaków.

Jak przenieść numer do innej sieci?

Taki proces jest zupełnie darmowy i dostępny zarówno dla posiadaczy telefonów na kartę jak i związanych umową z operatorem (po wygaśnięciu starego planu).

Jest też niezwykle prosty. Nie trzeba się obawiać problemów ze strony operatora, którego opuszczamy. Wszelkich formalności dopełni z nim nowy dostawca usługi.

Najczęściej możemy podpisać nową umowę sześć miesięcy przed upływem dotychczasowej, jeżeli nowa, korzystniejsza oferta przykuje naszą uwagę. Wyłączenie usług przez dotychczasowego operatora zazwyczaj nastąpi automatycznie po wygaśnięciu umowy i w tym samym czasie rozpocznie się okres rozliczeniowy z nową firmą.

Jak zatem wygląda sam proces przeniesienia numeru? U każdego operatora jest nieco inny, jednak niemal zawsze możemy dokonać tego telefonicznie, przez internet, a u większych operatorów osobiście, w salonie.

W każdym przypadku będziemy musieli wybrać nową taryfę, która zostanie uruchomiona po zakończeniu obowiązującej u dotychczasowego operatora.

Do tego można też dobrać nowy smartfon, za który zapłacimy najczęściej uciszając wyższą opłatę za abonament. Choć nie ma tu reguły, to zazwyczaj bardziej opłacają się oferty bez telefonu i jego osobny zakup w wolnej sprzedaży.

Na kolejnej stronie trzeba już tylko podać przenoszony numer telefonu i wszelkie dane potrzebne do wykonania operacji. Kilka dni po zatwierdzeniu operacji przyjedzie do nas kurier z nową umową do podpisania, kartą SIM i ewentualnie nowym smartfonem.

Przez maksymalnie kilka dni, gdy obaj operatorzy będą razem finalizować operację, nie będziesz musiał skorzystać z tymczasowego numeru telefonu, który jest zarejestrowany na dostarczonej właśnie karcie SIM. Po tym czas docelowy numer będzie już działał normalnie.

Co się opłaca? Nowy numer czy przeniesienie starego?

Mogłoby się wydawać, że to przy zakupie nowego numeru operator jest w stanie dać najkorzystniejszą ofertę. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Największe zniżki i najciekawsze promocje czekają na osoby, które przenoszą swój dotychczasowy numer.

Każda firma stosuje oczywiście swoje sposoby, aby zachęcić klienta. Najczęściej możemy liczyć na niższy koszt usług lub promocje w postaci darmowego okresu na start.

Dla przykładu sieć Orange przy przenoszeniu numeru nie pobiera opłaty za pierwsze trzy miesiące korzystania z usługi. W ten sposób można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Na jeszcze większe zniżki można liczyć decydując się na pakiety dla dwojga lub rodzinne. Na przykład Pomarańczowi obniżają kwotę abonamentu każdej kolejnej osoby o połowę.