Prototyp Hyperloopa rozpędzony do 467 km/h na zawodach SpaceX. Ekipa z Niemiec wygrywa po raz trzeci

Zespół studentów z Uniwersytetu Technicznego w Monachium ponownie zdobył główną nagrodę na organizowanych przez SpaceX zawodach Hyperloop Pod Competition. Zwycięski pojazd udało się rozpędzić do rekordowej prędkości 467 km/h.

WARR Hyperloop ma już na koncie trzy nagrody. W ubiegłorocznej edycji Hyperloop Pod Competition, która odbyła się pod koniec sierpnia, niemiecki pojazd na odcinku testowym osiągnął prędkość 324 km/h. Dotychczas wszystkie startujące w konkursie zespoły mogły wspomagać się użyciem zaprojektowanego przez SpaceX pojazdu pchającego (tzw. pushera). W ostatniej edycji wszystkie pojazdy musiały mieć już własny napęd.

Do konkursu ostatecznie dopuszczono 20 ekip studenckich z 40 krajów. W finale oprócz Niemców znaleźli się również Holendrzy z Uniwersytetu Delft, a także szwajcarskie EPFLoop. Odcinek testowy o długości 1,25 km znajduje się na terenie siedziby SpaceX w Kalifornii. Oprócz prędkości pod uwagę brane są również kryteria związane z bezpieczeństwem i dodatkowe testy w komorze próżniowej oraz na odcinku otwartym.

Tym razem SpaceX dołożyło do konkursu kolejną konkurencję, w której skupiono się na wykorzystaniu technologii lewitacji. Biorące w nim udział pojazdy miały unosić się nad torem odcinka testowego w trakcie jazdy, zachowując stabilność przez określony czas. Rozwiązanie wydaje się kluczowe dla dalszego zwiększania prędkości Hyperloopa, podobnie jak zastosowanie warunków bliskich próżni dla zniwelowania tarcia.

Czytaj też: W Chinach ma powstać tunel Hyperloop TT. Amerykańska spółka podpisała umowę z władzami miasta

Konstrukcja WARR Hyperloop opiera się na wykorzystaniu lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego. Napęd stanowi silnik elektryczny o mocy 50 kW. Na obecnym etapie nie wiadomo nic na temat planów i bezpośredniego zaangażowania Elona Muska (autora pomysłu na transport przyszłości) w jakikolwiek z projektów studenckich biorących udział w konkursie Hyperloop Pod Competition.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o: