Microsoft szykuje rewolucyjnego Xboksa w chmurze. Gry dostępne w streamingu. Będzie tańszy od zwykłej konsoli?

Wiemy już że na 2020 rok Microsoft szykuje co najmniej dwa nowe modele konsoli Xbox pod nazwą kodową Scarlett. Jeden z nich będzie oparty na rozwiązaniach chmurowych, co oznacza, że będzie wyłącznie serwować gry w streamingu. Czy ta strategia się opłaci?

Wiele wskazuje na to, że sprzęt nie jest jedynym priorytetem dla Microsoftu. Poza standardową nową odsłoną Xboksa zaplanowaną na 2020 rok, po raz pierwszy możemy się spodziewać tańszej i uszczuplonej funkcjonalnie konsoli, na której gry będą dostępne wyłącznie w formie streamingu bez możliwości instalowania i grania poza siecią.

Prace nad własnym serwisem do streamowania gier trwają już podobno od kilku dobrych lat. Jak twierdzi Brad Sams z serwisu Thurrott.com, sporo czasu zajęło Microsoftowi wyeliminowanie jednej z największych bolączek serwisów oferujących streaming gier - opóźnienia.

Rozwiązaniem tego problemu ma być częściowe pobieranie gier na urządzenie. Oznacza to, że chmurowy Xbox będzie musiał mieć nieco więcej własnej mocy obliczeniowej, niż typowe zestawy do streamingu gier.

Przy zakupie takiej konsoli trzeba będzie się liczyć z koniecznością regularnego opłacania abonamentu w serwisie streamującym gry. I to jest właśnie pomysł Microsoftu na wzmocnienie segmentu usług, przy jednoczesnym przywiązaniu do nich samych graczy. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za chmurowego Xboksa. Z pewnością będzie to mniejszy wydatek od pełnoprawnej konsoli.

Czytaj też: Google poważnie myśli o własnej konsoli do gier, ale nie zagrozi pozycji Microsoftu, Sony i Nintendo

W jednym Microsoft może konkurentów na tym polu przegonić - infrastruktura. Tak rozbudowanej sieci serwerów z pewnością nie ma Sony, ani Nintendo. Jeśli taki pomysł miałby komukolwiek wypalić, to właśnie koncernowi z Redmond.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: