Jaki piekarnik wybrać? Dual cook, 2w1, z funkcją pieczenia parowego - przegląd

Planujesz remont kuchni a może czeka cię jedynie wymiana piekarnika? Wybraliśmy kilka nowoczesnych opcji dostępnych na rynku, które jednocześnie nie zrujnują domowego budżetu. Zobacz, na czym polegają poszczególne funkcje i dla kogo się sprawdzą.

Piekarniki z funkcją dual cook

Dual cook to technologia, która pozwala podzielić jedną przestrzeń w piekarniku, tak by można było w nim piec dwie niezależne od siebie potrawy. Pionierem w niej jest Samsung, który od niedawna wprowadził także do swojej oferty piekarniki z dzielonymi drzwiczkami. Można dzięki nim otworzyć tylko połowę komory lub całą, w zależności od potrzeb. Z założenia dual cook pozwala nam jednocześnie piec dwie potrawy, tak by smaki i armaty się nie przenikały, ale jak zauważyli użytkownicy - sprawność działania tej funkcji zależy od konkretnego modelu piekarnika. Technologia dostępna jest tylko w piekarnikach do zabudowy, ale piekarniki wykorzystujące ją są energooszczędne, chociaż mają mniejszy zakres temperatur (zwykle od 170 stopni C).

Piekarniki z funkcją dual cook: Samsung Dual Cook FlexPiekarniki z funkcją dual cook: Samsung Dual Cook Flex fot. materiały producenta

Piekarniki 2w1 z funkcją mikrofali

Tego typu piekarniki są zwykle kompaktowe, a co za tym idzie ich pojemność jest mniejsza niż tradycyjnego urządzenia. Niemniej łączy w sobie zalety piekarnika i mikrofali, dzięki czemu możemy dodatkowo oszczędzić miejsce, zamiast kupować dwóch osobnych sprzętów. W zależności od konkretnego modelu może mieć osobne funkcje pieczenia oraz podgrzewania lub wykorzystywać mikrofalę podczas pieczenia. Wtedy proces jest szybszy, chociaż niekoniecznie sprawdzi się to w przypadku każdej potrawy. Na szczęście jest możliwość swobodnego przełączania się i ustawiania trybów. Tego typu sprzęty są droższe od tradycyjnego piekarnika, ale zwykle tańsze niż kupienie dwóch osobnych sprzętów dobrej jakości. 

Piekarniki parowe - czy warto?

Na rynku znajdziemy zarówno piekarniki parowe jak i piekarniki parowe z funkcją pieczenia. Ten ostatni łączy w sobie funkcje pieczenia parą z tradycyjnymi opcjami, jak termoobieg czy grill. Poza tym w piekarnikach parowych występuje często również funkcja regeneracyjna, która pozwala w odgrzać potrawy z pomocą pary, dzięki czemu pozostają soczyste. Zastosowanie pary sprawia, że pieczone potrawy będą soczyste i miękkie w środku oraz chrupiące i przypieczone na zewnątrz. 

Piekarniki parowe Electrolux i BekoPiekarniki parowe Electrolux i Beko kolaż redakcja, materiały partnerów

Jaki piekarnik wybrać - dual cook, 2w1, z funkcją pieczenia parowego? Niektóre modele łączą w sobie kilka rozwiązań, np. dostępne są na rynku piekarniki parowe z mikrofalą. Tego typu sprzęty są oczywiście droższe, często kosztują ponad 3000 zł. Najnowocześniejsze piekarniki pozwalają nam nawet na sterowanie za pomocą smartfona - takie modele znajdziemy przede wszystkim w ofercie firmy Samsung. Jeśli jednak nie potrzebujesz tak nowoczesnego piekarnika, a chcesz nieco zaoszczędzić, zdecyduj się na piekarnik z mniejszą ilością funkcji, ale energooszczędny. Poniżej wybraliśmy dla was najciekawsze piekarniki do 1000 zł. 

Więcej o: