Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Ekspres ciśnieniowy do kawy to propozycja dla tych, którzy chcą cieszyć się aromatyczną kawą niemal jak z kawiarni. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać model spełniający nasze potrzeby? Podpowiadamy.

Ekspres ciśnieniowy do kawy - rodzaje

Ekspres ciśnieniowy do kawy pozwala na przygotowywanie kawy najwyższej jakości, dzięki czemu możemy cieszyć się aromatycznym napojem niczym z najlepszych kawiarni. Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów tego typu urządzeń - od najprostszych po bardziej zaawansowane. 

  • Kawiarka - najprostszy rodzaj ekspresu ciśnieniowego, dzięki któremu przygotujemy niewielką ilość napoju dla jednej osoby.
  • Ekspresy kapsułkowe - stają się popularną alternatywą dla tradycyjnych ekspresów, ponieważ zajmują mało miejsca, wyglądają nowocześnie i elegancko a także są bardzo proste w użyciu. Można z ich pomocą przygotować różne rodzaje kaw i innych napojów, ale niestety nie są najtańsze w eksploatacji. Zakup kapsułek wiąże się z większym wydatkiem niż ma to miejsce w przypadku ziaren czy kawy mielonej. Nie ulega jednak wątpliwości, że są o wiele wygodniejsze w użyciu.
  • Ekspres kolbowy - to propozycja dla osób, które chcą cieszyć się rytuałem parzenia kawy, ponieważ proces wymaga nieco czasu. Obsługa urządzenia jest prosta, ale jednorazowo można przygotować niewielkie ilości kawy.
  • Ekspres ciśnieniowy automatyczny - pozwala na przygotowywanie większej ilości kawy szybciej i ze świeżo mielonych ziaren; dodatkowo daje możliwość parzenia różnych rodzajów kaw, a proces jest w pełni zautomatyzowany.

Warto też zwrócić uwagę, że możemy zdecydować się na zakup ekspresu ciśnieniowego do zabudowy. Najczęściej są to modele automatyczne, rzadziej kolbowe, o standardowych wymiarach 60 cm x 45 cm. 

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy - nasze typy

Wybraliśmy dla was po jednym ekspresie ciśnieniowym z każdego rodzaju. Wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim stosunek ceny do jakości oraz oferowanych możliwości urządzenia.

Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy - nasze typyJaki ekspres ciśnieniowy do kawy - nasze typy kolaż redakcja, fot. materiały producentów

Manualny ekspres kapsułkowy Krups Infinissima 

To, co na pewno przyciąga uwagę w tym ekspresie kapsułkowym, to jego niesamowity design zainspirowany znakiem nieskończoności. Podobnie jak inne modele Krups ten również przygotowuje kawę z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia - 15 barów z wykorzystaniem kapsułek NESCAFÉ Dolce Gusto. 

Solidny produkt w dobrej cenie. Ten ekspres kolbowy wyposażony jest w spieniacz do mleka i młynek do ziaren. Z jego pomocą bez trudu przygotujemy espresso lub cappuccino, a cały proces odbywa się pod ciśnieniem 15 barów. 

Wolnostojący ekspres do kawy z funkcją OneTouch for Two pozwala na przygotowywanie jednocześnie dwóch napojów. Z jego pomocą możemy przygotować niemal każdy rodzaj kawy - od espresso, przez cappuccino aż po latte macchiato. Dodatkową funkcją będzie między innymi możliwość zapisania osobistych profili uwzględniających nasze kawowe preferencje. Ma on program automatycznego czyszczenia, a cały proces parzenia kawy jest bardzo prosty i intuicyjny. 

Ciśnieniowy ekspres do kawy - czym się kierować w wyborze?Ciśnieniowy ekspres do kawy - czym się kierować w wyborze? fot. pexels

Ciśnieniowy ekspres do kawy - czym się kierować przy wyborze?

Wybierając ekspres ciśnieniowy do kawy, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rodzaju urządzenia potrzebujemy. Mamy nadzieję, że krótkie opisy każdego z typów ekspresów, które zaprezentowaliśmy powyżej, będą dla was pomocne przy wyborze modelu odpowiadającego waszym potrzebom. Najważniejszym parametrem technicznym, na jaki warto zwrócić uwagę, jest ciśnienie, pod jakim parzona jest kawa. Najtańsze modele oferują zaledwie 3-4 bary, zaś najlepsze - 15-18 barów. Im wyższe ciśnienie, tym lepszy aromat i smak napoju. 

Przed zakupem ekspresu ciśnieniowego warto również zwrócić uwagę na rozwiązania, z jakimi możemy się spotkać w najpopularniejszych modelach. 

  • Rodzaje młynków - w ekspresach automatycznych są wbudowane młynki do kawy. Najczęściej są one ceramiczne lub stalowe, z tym, że te drugie pracują głośniej, ale są mniej podatne na uszkodzenia. Możemy się również spotkać z podziałem na młynki udarowe (starsze rozwiązanie) lub żarnowe (dostępne w nowszych modelach).
  • System lub dysza do spieniania mleka - różne rozwiązania dostępne są zarówno w ekspresach kolbowych, jak i automatycznych czy kapsułkowych.
  • Płyta do podgrzewania filiżanek - przyda się zarówno by utrzymać odpowiednią temperaturę kawy, jak i ogrzać filiżanki, co może pomóc dłużej utrzymać aromat napoju.
  • Możliwość regulacji podstawki lub wylotu kawy - przyda się, jeśli korzystamy z filiżanek, kubków czy szklanek różnych rozmiarów.

Ekspres ciśnieniowy do kawy - dodatkowe funkcje

W ekspresach ciśnieniowych możemy spotkać wiele funkcji dodatkowych. Część z nich może okazać się bardzo przydatna, ale niektóre będą jedynie zbędnym gadżetem, który wpłynie na cenę ekspresu. Warto się dobrze zastanowić, czego oczekujemy od urządzenia i jakie funkcje będą nam koniecznie potrzebne. W najnowocześniejszych ekspresach do kawy znajdziemy chociażby funkcję sterowania ekspresem z pomocą smartfona; Thermoblock, czyli system pozwalający ustawić temperaturę filiżanki; funkcję personalizacji ustawień parzenia kawy czy podświetlanie filiżanek. Naszym zdaniem warto zastanowić się nad takimi dodatkowymi funkcjami jak filtrowanie wody, automatyczne dozowanie wody i kawy do konkretnego typu napoju, który chcemy otrzymać czy program samoczyszczenia. 

Ekspres ciśnieniowyEkspres ciśnieniowy Fot. Homebook, materiały partnera

Ile kosztuje ciśnieniowy ekspres do kawy? 

Najtańszym rozwiązaniem będzie zakup kawiarki - niektóre modele dostępne są już w okolicy 50 zł, chociaż wysokiej jakości kawiarka to koszt nawet kilkuset złotych. W tej cenie z powodzeniem możemy kupić ekspres kapsułkowy lub kolbowy. Ceny ekspresów automatycznych zaczynają się od około 1000 zł, ale ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem to koszt około 1500 zł. Najdroższe i najbardziej nowoczesne urządzenia kosztują nawet kilka tysięcy złotych. 

Więcej o: