Tryb ciemny niedługo w Google Chrome. Takie rozwiązanie jest przygotowywane

BP
Niedługo Google Chrome może zyskać obsługę trybu ciemnego. Takie rozwiązywanie było przygotowywane, ale prace zostały przerwane. Wszystko wskazuje jednak na to, że dark mode w Chrome się pojawi.
Zobacz wideo

Od jakiegoś czasu ciemny motyw (dark mode) pojawia się w coraz większej liczbie miejsc. W czerwcu zawitał do macOS Mojave, nieco później pojawił się również w Windows 10.

Tylko o ile na komputerach Apple wszystko zostało dobrze dopracowane, o tyle po zmianie ustawienia w Windowsie tylko w nielicznych motyw zmienia się na ciemny.

Dark Mode w Windows 10Dark Mode w Windows 10 for. screen z systemu w Windows 10

Automatycznie nie potrafią dostosować się m.in. aplikacje od Microsoftu, np. przeglądarka Edge, Paint czy pakiet biurowy Office. Problem występuje również w przypadku najpopularniejszej obecnie przeglądarki na świecie - Google Chrome.

I o ile np. w Edge tryb ciemny włączyć się da, jednak niezależnie od ustawień systemu, o tyle w Google Chrome nie ma go w ogóle. Co prawda, już wcześniej trały prace nad jego wprowadzeniem, ale ostatecznie, z powodu problemów prace zostały przerwane.

Jest to o tyle dziwne, że tak naprawdę Google Chrome swój ciemny motyw już ma. Można wejść w niego po otwarciu okna incognito. Niestety w normalnym trybie normalnego dark mode wciąż nie można uruchomić. Podobno Google jednak na tym pracuje.

Tryb ciemny można wymusić

Okazuje się, że dark mode musi być coraz bliżej. Trafił bowiem do wczesnej wersji przeglądarki - Google Chrome Canary. Zazwyczaj po testach, nowości trafiają z niej w końcu do stabilnego Chrome.

Dark Mode w Google Chrome CanaryDark Mode w Google Chrome Canary fot. screen z Google Chrome Canary

Ciemny motyw można wymusić klikając prawym przyciskiem myszy w skrót aplikacji i przechodząc następnie do "Właściwości". Tam w zakładce "Skrót" trzeba odnaleźć "Element Docelowy" i na końcu wiersza, po spacji dopisać "--force-dark-mode". Na koniec wystarczy zatwierdzić zmiany i gotowe.

Uruchamianie Dark Mode w Google Chrome CanaryUruchamianie Dark Mode w Google Chrome Canary fot. screen z systemu Windows 10

Dark mode faktycznie pojawia się automatycznie po nowym otwarciu Google Chrome Canary. Niestety na razie nie prezentuje się imponująco. Google ma tu sporo do nadrobienia. Poprawić trzeba m.in. czytelność czcionek, która na tę chwilę jest bardzo słaba.

Dark Mode w Google Chrome CanaryDark Mode w Google Chrome Canary fot. screen z Google Chrome Canary

Warto pamiętać, że Chrome Canary to rozwojowa wersja przeglądarki. Przyda się, aby przetestować dark mode, jednak może zawierać błędy i lepiej nie korzystać z niej na co dzień.

Tryb ciemny w stabilnym wydaniu powinien pojawić się już niedługo. Nieoficjalnie mówi się, że dostać może go Google Chrome w wersji 73, która powinna pojawić się w marcu.

Więcej o: