Koniec z niebezpiecznymi wyzwaniami na YouTube. Serwis będzie je blokował

Bartłomiej Pawlak
YouTube ogłosił właśnie zmiany w swoim regulaminie. Zabronił twórcom publikowania filmów, które pokazują niebezpieczne zachowania. Ma to uchronić ludzi przed popularnymi w sieci niebezpiecznymi wyzwaniami, np. prowadzeniem samochodu z zawiązanymi oczami.

Czasami ciężko nawet uwierzyć, na jak głupie pomysły potrafią wpaść niektórzy użytkownicy internetu. Ostatnio dużą popularność zyskują w sieci z pozoru niewinne wyzwania (ang. challenge), które mogą przerodzić się w śmiertelne niebezpieczeństwo. Im głupsze, tym chętniej oglądane później na YouTube.

YouTube zablokuje głupie wyzwania i żarty

Serwis postanowił jednak "pomyśleć za" internautów i uchronić innych użytkowników sieci przed niebezpiecznymi zadaniami. Zmienił regulamin, zakazując w nim publikowania podobnych treści, aby nie "inspirować" innych do robienia podobnych wyczynów.

Od teraz filmy zawierające niebezpieczne wyzwania lub tzw. "pranki" (żarty robione innym) będą blokowane. YouTube w dziale wsparcia określa dokładnie co można, a czego nie można publikować na platformie.

Przypomina też, że autorzy będą dostawać ostrzeżenia, jeśli w miniaturkach do ich filmów będą znajdowały się treści łamiące zasady YouTube'a. Trzy takie upomnienia w ciągu trzech miesięcy będą skutkowały całkowitym skasowaniem konta.

Zaczyna się niewinnie, kończy w szpitalu

Decyzja YouTube'a jest pokłosiem niezwykle popularnego ostatnio "Bird Box challenge", wyzwania inspirowanego filmem Netfliksa "Nie otwieraj oczu" (ang. "Bird Box"). Zadanie polega na wykonywaniu pewnych czynności z zawiązanymi oczami, podobnie jak miało to miejsce w filmie.

Przed braniem udziału w Bird Box challenge ostrzegał nawet sam Netflix:

Niektórzy internauci szybko przekroczyli wszelkie granice. Kilka dni temu 17-latka w Utah w USA prowadziła samochód z zawiązanymi oczami. Lokalna policja napisała później na Twitterze, że "efekt był łatwy do przewidzenia". Cudem nikt nie zginął.

Bezmyślne wyzwania, takie jak Bird Box challenge nie po raz pierwszy zalewają YouTube'a. Wcześniej również popularne w sieci były filmy, na których ich autorzy dokonywali samookaleczeń lub połykali kapsułki do prania.

Więcej o: